Digitalni arhitekta/ica
Arhitektura je kombinacija umetnosti i nauke. Međutim, arhitektura danas podrazumeva mnogo više od samog konstruisanja i dizajniranja građevina. Nove potrebe, nagli razvoj tehnologije i nove procedure u zaštiti životne sredine dovele su i do javljanja novih zanimanja u oblasti arhitekture. Jedno od takvih zanimanja je digitalni arhitekta/ica.
Predviđa se da će potražnja za arhitektama u budućnosti znatno porasti. Uz konstantan razvoj tehnologije u budućnosti arhitekte će biti u mogućnosti da transformišu čitave gradove i oblikuju način na koji živimo. Kako se usložnjava naša svakodnevnica, tako se usložnjavaju i problemi sa kojima se suočavamo kao pojedinci i kao društvo. Zato se predviđa da će znanja i sposobnosti arhitekata i inženjera biti ključna u npr. rešenjima izbegličkih kriza, otpornosti zgrada na tektonske poremećaje, klimatskih promena i osipanja prirodnih resursa.
U razvijenim zemljama digitalne arhitekte su sve više zastupljeni na tržištu rada. Njihov osnovni zadatak jeste da dizajniraju virtuelne zgrade i prostore u različite svrhe. Koristeći brojne softvere uz tradicionalna znanja iz arhitekture i kontinuirano upoznavanje sa potrebama tržišta, digitalni arhitekta stvara brojna virtuelna rešenja za različite svrhe: za potrebe različitih projekata, za promocije i reklamiranja, za razvoj održive životne sredine, pri razvoju digitalnih gradova (više na: http://pogledaj.to/drugestvari/digitalni-gradovi/) kao i u brojne druge svrhe.
Osoba koja radi kao digitalni arhitekta mora imati razumevanje prostornih odnosa i okoline, ali i da bude okrenuta ka detaljima i analitična. Usmena i pisana komunikacija i veštine su neophodne i važne u ovoj oblasti, a ona takođe zahteva i značajno kompjutersko znanje i veštine kao i kreativnost.
Pored znanja i veština iz arhitekture, digitalne arhitekte tokom rada primenjuju i znanja i veštine i iz sledećih disciplina:
- informacione tehnologije;
- data science;
- matematika i ekologija;
- digitalna 3D štampa i modelovanje;
- robotika;
- dizajn;
- marketing i ispitivanje tržišta.
U Srbiji trenutno ne postoje studije koje vode do zanimanja digitalnog arhitekte, ali postoje obuke putem kojih možete usavršiti veštine digitalnog projektovanja i na taj način se pripremiti za razvoj ovog interesantnog zanimanja kod nas.
Izvori:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_architect
- https://poslovi.infostud.com/zanimanje/Arhitekta/114
- https://www.arhitektura.rs/rubrike/razvoj-arhitekture/488-digitalna-umetnost-u-arhitekturi
- https://www.sasfin.com/media/8705/digital-architect-002.pdf
- https://engie.taleo.net/careersection/10500/jobdetail.ftl?job=MAR00001805&lang=en
- https://www.indeed.com/q-Digital-Architect-jobs.html?vjk=042bf831afd21fb5
- https://pogledkrozprozor.wordpress.com/2011/01/30/digitalni-gradovi/