Zašto volontirati?
Volontiranje je avantura. Volontiranje osobi donosi više nego što od nje traži i skoro uvek je drugačije iskustvo nego što zamislite da će biti. Koji god program izabrali, bilo da je jednokratan ili dugoročan, volontiranje na nekom interesantnom događaju ili u radu sa nekom organizacijom koja vam se dopada, čak iako je vaša motivacija samo da se dobro provedete, upoznate novo društvo i dobijete nešto za vas, volontiranje će vam dati više nego što ste tražili, a toga ćete biti svesni tek kasnije.
Volontiranje je avantura.
Volontiranje osobi donosi više nego što od nje traži i skoro uvek je drugačije iskustvo nego što zamislite da će biti. Koji god program izabrali, bilo da je jednokratan ili dugoročan, volontiranje na nekom interesantnom događaju ili u radu sa nekom organizacijom koja vam se dopada, čak iako je vaša motivacija samo da se dobro provedete, upoznate novo društvo i dobijete nešto za vas, volontiranje će vam dati više nego što ste tražili, a toga ćete biti svesni tek kasnije.
Ja sam prvi put volontirala na volonterskom kampu u inostranstvu preko Mladih istraživača Srbije, kada sam imala 20 godina, zato što sam prvenstveno želela da putujem. Znala sam da ako odem preko njihovog programa, sigurno da ću dobiti vizu (ja sam bila mlada u vremenu kada je bilo jako teško putovati). Nije mi naročito bilo bitno volontiranje. Evo danas, volontiranje je moja profesionalna oblast, a ono i dalje nastavlja da mi daje nazad ono što sam uložila pre 20 godina. Sve moje bliske prijatelje sam upoznala kroz volontiranje. U pitanju je način razmišljanja koji vas povezuje sa ljudima koji su vam slični.
Na kraju, nije bitno koja je vaša motivacija za volontiranje; da li ste usamljeni i željni novih poznanstava, da li želite da naučite nešto i steknete veštine koje će vam pomoći u karijeri, ili jednostavno želite da dobijete besplatnu ulaznicu za festival na kom svira vaš omiljeni bend. Bitno je da se uključite i budete deo neke priče koja za cilj ima bolje društvo, bolju životnu i društvenu sredinu, razvoj, kulturu, druženje, razumevanje, mir.
Volontiranje i zaposlenje
Mlada osoba koja ima volontersko iskustvo u svojoj biografiji ostavlja bolji utisak kod poslodavaca, jer, bez obzira na to za šta ste volontirali, sama činjenica da jeste ukazuje na to da ste: druželjubivi, otvoreni, saradljivi, radoznali i da se ne plašite izazova. Već samo to je velika prednost u odnosu na nekoga ko nije volontirao, a kome bi bilo teže da, u prvom razgovoru sa poslodavcem, uz svu nervozu intervjua za posao, pokaže da i on/a jeste sve to.
Na stranu poslodavci, zar nije sjajno da inače budete opisani kao druželjubivi, otvoreni, saradljivi, radoznali i da se ne plašite izazova? Ovi opisi vam daju neku prednost u životu. Prednost, možda, u zaposlenju, ukoliko poslodavac ima i sam iskustva u volontiranju. Prednost u školovanju, ukoliko vaš fakultet vrednuje kroz ESPB bodove vaše volonterske sate. Prednost u apliciranju za školarine, stipendije, seminare. Možda je najveća prednost koju volontiranje donosi mladim ljudima ta da ih čini boljim ljudima i boljim profesionalcima, u bilo kojoj oblasti. Moj brat, inače stomatolog, jednom mi je rekao da mu je iskustvo koje je imalo kao lider grupe volontera najviše pomoglo da kasnije upravlja svojim timom lekara, asistenata i tehničara, jer je naučio kako da upravlja timom i podstiče ljude da daju najbolje od sebe, budu zadovoljni i da vole da rade zajedno. Zbog volontiranja je bio bolji vođa i poslodavac koga su kolege volele.
Kroz volontersko iskustvo ćete bolje upoznati sami sebe, upravo zato što je to jedna nepredvidljiva avantura. Kada promenimo okolnosti, dajemo sebi šansu da reagujemo instinktivno, svojstveno sebi. Neretko ljudi kažu da su sebe upoznali tek kroz volontiranje. To je ta neprocenjiva prednost koju volontiranje daje mladim ljudima – prednost da porastu u osobu koju sami izaberu. Ne njihovi roditelji. Ne njihovi prijatelji iz škole ili iz kraja. Oni sami.
Zašto je važno razumeti i promovisati vrednosti volontiranja
Važno je volontirati zato što je važno prihvatiti odgovornost za okolnosti u kojima živimo i za odnose prema ljudima, svim ljudima, onima koje znamo ali i koje ne znamo lično. Važno je imati dovoljno životnog iskustva da bismo izgradili kritički stav, svesno izabrali vrednosti i principe po kojima ćemo živeti, a najkvalitetnije i najraznovrsnije životno iskustvo koje vam to može pružiti je volontiranje.
Jednom kad naučite da brinete o životnoj sredini i drugim ljudima, a volontiranje to može jako lepo da vas nauči, vaše odluke u svim životnim situacijama biće bazirane na istim principima solidarnosti, međusobnog razumevanja, empatije, aktivnog građanstva.
Neko ko vrednuje volontiranje, izabraće pre da kupi majicu u radnji polovne garaderobe nego u velikom lancu prodaje koji eksploatiše radnike u nekoj tamo zemlji u razvoju, jer je nekad volontirao u centru za migrante i čuo priču o uslovima rada u fabrikama odeće nekih velikih brendova u njihovim zemljama. Neće mu pasti na pamet da baci plastičnu flašu na ulicu jer ih je nekad skupljao sa volonterima ceo dan na Velikom ratnom ostrvu. Biće otvoreniji za rad sa ljudima iz različitih zemalja i kultura, jer je nekad proveo dve nedelje volontirajući sa ljudima iz celog sveta u nekom selu u Francuskoj.
U pitanju su vrednosti koje treba da izaberemo, a ne samo prihvatimo od sredine u kojoj živimo, bez kritičkog razmišljanja i osećaja pravde i empatije, a uz pregršt predrasuda i stereotipa.
Tekst je preuzet sa sajta: https://www.ovolontiranju.online/