Pitanje savetnici

Inženjerstvo nafte i gasa ili psihologija

Drugi sam razred srednje tehničke škole, smer hemijsko-tehnoloski tehničar. Hemija mi ide dosta dobro i pričala sam sa jednom profesorkom koja mi je rekla da nakon srednje mogu da upišem Rudarsko-geološki fakultet, smer inženjerstvo nafte i gasa. Zanima me čime mogu da se bavim nakon što dobijem tu diplomu i da li u Srbiji može da se živi od tog posla. Mene lično više zanima psihologija, međutim neke osobe sa kojima sam pričala kažu da se jako teško upada na psihologiju i da neću uspeti da nađem dobar posao nakon završene psihologije. Zanima me vaše mišljenje o svemu tome, hvala. :)

1485
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Mislim da je veoma dobro što već sada razmišljaš o tome i što prikupljaš informacije koje ti mogu pomoći u donošenju odluke. Bilo bi dobro da sada pogledaš kakva su zanimanja kojima se možeš baviti po završetku oba fakulteta koja si navela, a takođe možeš i da pogledaš spiskove predmeta na tim studijskim programima. U našoj bazi možeš pogledati opise zanimanja Inženjer naftnog rudarstva i Inženjer rudarstva. Najčešće se po završetku smera inženjerstvo nafte i gasa zapošljava u naftnim kompanijama, a poslovi mogu obuhvatati i dosta terenskog rada. Takođe, možeš pogledati i zanimanja kojima se možeš baviti po završetku studija psihologije: PsihologHR menadžer/ka i Naučni istraživač. Ova lista zanimanja koju sam navela nije iscrpna, tako da možeš još da istražuješ koja su zanimanja kojima se možeš baviti. Ukoliko ti se dopada hemija, možeš tražiti i druge fakultete koji bi podrazumevali napredovanje u toj oblasti.
Ukoliko se opredeliš za smer inženjerstvo nafte i gasa, dobro bi bilo i da imaš na umu da je prag za upis ovog smera relativno visok. Slična je situacija i sa studijama psihologije, s obzirom na to da se svake godine prijavljuje broj kandidata koji je nekoliko puta veći od broja upisanih. Odgovarajuće rang liste možeš pogledati ovde i ovde. Iako se bodovi potrebni za upis menjaju u odnosu na godinu upisa, ukoliko se odlučiš za bilo koji od ova dva studijska programa verovatno će biti veoma važno da imaš veći broj poena iz škole i da dobro uradiš prijemni ispit.

Na kraju, što se tiče mogućnosti zapošljavanja, treba da imaš u vidu da diploma nijednog fakulteta nije dovoljna za nalaženje posla. Šta god da odlučiš da upišeš, biće važno da se uključuješ u različite vidove neformalnog obrazovanja, da pohađaš obuke i stručne prakse, da posećuješ konferencije i učestvuješ u različitim projektima. Sticanjem praktičnih znanja i veština i radnog iskustva, možeš povećati sebi šanse za zapošljavanje.