Pitanje savetnici

Arhitektura ili elektrotehnika

Poštovana, četvrta sam godina opšte gimnazije i nemam mnogo vremena da donesem jednu veoma važnu odluku. Već duže vremena tragam za nečim što će da prevagne između moje dvije želje, dvije suprotnosti, arhitekture i elektrotehnike. S jedne strane postoji ta moja ljubav prema umjetnosti, a sa druge ljubav prema nauci, tehnologiji i inovacijama. Veoma sam kreativna i obožavam da crtam, imam razvijeno logičko i analitićko razmišljanje, i veoma sam odgovorna. Svoje obaveze shvatam sa velikom ozbiljnošću i za što god da se na kraju odučimbiću tome posvećena i marljivo ću raditi. Ali nije sve tako bajno, zimski raspust je na izmaku, a ja ovu bitku u svojoj glavi vodim od kraja osnovne škole. Još tada sam imala ideju o studiranju na nekom od ova dva fakulteta. U međuvremenu su se tu uplićali i još neki fakulteti, ali su odavno zaboravljeni. Pokušavala sam da sjednem i nađem što više informacija na internetu, čujem što više iskustava studenata ali ništa mi nije pomoglo u donošenju odluke. Da budem iskrena imam više sklonosti za arhitekturu,u osnovnoj i srednjoj školi mi je odlično išlo tehničko crtanje(ali su ga onda ukinuli :( ) ali obožavam prirodne i tehničke nauke što me vuče ka etf-u. Takođe pohađam likovnu sekciju, slikam u slobodno vrijeme, ali idem i na programersku sekciju i ide mi odlično, matematika mi ide dobro a fizika još bolje. Razum kaže jedno, a srce drugo. Ali opet u poslednje vrijeme sve više čujem rečenicu "Arhitektura je prebukirana, inzenjera arhitekture ima previse i nema posla za njih.". Ne znam da li da vjerujem u to i da li je uopste istina. S druge strane čujem da je elektrotehnika mnogo perspektivnija i mogućnosti za zapošljenje su samim tim veće. Da napomenem jednu stvar, a to je da sam odlučila da ću studirati na Beogradskom univerzitetu zato sam se Vama i obratila, jer je svakako drugačija situacija u Crnoj Gori, što se fakulteta tiče. Etf u Podgorici ima odličnu reputaciju tako da ako se odlučim za njega postoji mogućnost da ću studirati u Podgorici, dok sa arhitekturom i nije takav slučaj. Zanima me kakva je situacija na Beogradskom univerzitetu. Voljela bih da se nakon studija bavim poslom koji je kreativan, zahtjeva logicko razmisljanje i koji nije bas rutinski vec inovativan i da u njemu mogu pokazati svoje ideje i vještine. Jednostavno rečeno da ja razvijam(bile to zgrade ili tehnicki uređaji i mašine)kreiram, projektujem i izmišljam, da svoje ideje sprovodim u djela. Razumijem rad tehničkih mašina, i obožavam tehnologiju, računare i dobro mi ide programiranje. Voljela bih kada bi mogla da spojim svoje želje i vještine u jedan fakultet i zanima me da li na elektrotehnickom fakultetu ima crtanja (tehnickog itd). Takođe me zanima

koji fakultet nudi više mogućnosti i napredovanja, ili možda više mogućnosti nastavka školovanja negdje vani. Jednostavno rečeno rastrzana sam između dvije ljubavi, umjetnosti i nauke. Nadam se da ću dobiti informacije koje će mi pomoći u mojoj odluci. I voljela bih da čujem Vaše mišljenje povodom ovoga. I još jedno pitanje za kraj jeste. Koji bi mi smjer na etf-u savjetovali. Ja sam se nekako "zakačila" za telekomunikacije, ili možda softverski inženjering. Zanima me takođe koji su najviše traženi i koji od smjerova najviše obuhvata moje sklonosti i želje. I kako bih ja iz Crne Gore mogla da nabavim literaturu za prijemni ispit, ako postoji mogućnost. Izvinjavam se na ovako dugoj poruci, ali trudila sam se da Vam dam sve informacije kako bih Vam olakšala da mi date što bolji i konstruktivniji savjet.

1959
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Verujem da si veoma zbunjena, naročito s obzirom na to da već duže vreme imaš ovu dilemu. Mislim da je veoma dobro što nastojiš da proceniš sebe i svoje snage i interesovanja ali i što razmišljaš o tome kakvo će biti tvoje radno mesto nakon fakulteta i koliko ti ono odgovara.

Veoma je pohvalno i to što prikupljaš informacije koje su ti potrebne da bi donela odluku. Rekla si mi da si već tražila informacije iz različitih izvora, ali da ti one nisu bile od pomoći. U tom slučaju, možda možeš da pokušaš i jednu malu vežbu. Zamisli gde si na skali od 1 do 10 u odnosu na to koliko si blizu donošenja odluke. Na osnovu onoga što si mi napisala, to ipak još uvek nije 10 i imaš još prostora za napredovanje. Zatim razmisli zašto si sebi dala tu ocenu i šta ti je od informacija još potrebno da bi napredovala više na skali i donela konačnu odluku. 

Na osnovu tvog pitanja, razumela sam da te interesuju informacije o perspektivi zanimanja nakon studija arhitekture i elektrotehnike, mogućnosti kombinovanja tvojih interesovanja kroz studije i zanimanja i praktične informacije o upisu studija u Beogradu. Pored mog odgovora, bilo bi dobro da na ove teme i ti potražiš informacije na sajtovima fakulteta, sajtovima koji daju opise zanimanja (kao što su BOŠ Karijera, Nacionalna služba za zapošljavanje i Infostud) i razgovorom sa studentima ali i sa osobama koje obavljaju određeno zanimanje. Da bi ti prikupljeni podaci bili od pomoći, možda bi bilo dobro da nastojiš da ih struktuiraš i sistematizuješ kako bi bila sigurna da ćeš doći do odgovora koji su ti neophodni. Na ovom linku možeš pronaći više informacija kako da vodiš intervju sa ljudima koji obavljaju posao koji te zanima, a svakako ga možeš proširiti i uključiti i dodatna pitanja.

Što se tiče perspektive, i jedno i drugo zanimanje je traženo na tržištu rada i postoje mogućnosti za napredovanje. U isto vreme, kao ni sa bilo kojm fakultetom, ne postoji garancija da ćeš naći posao. To ipak zavisi i od tebe i od truda koji budeš uložila u sticanje praktičnih znanja i veština kroz različite prakse, neformalno obrazovanje i učestvovanje u različitim projektima. Mogućnosti su zaista velike, naročito ukoliko se budeš odlučila za rad u IT sektoru, koji sada pruža brojne prilike za zapošljavanje i samozapošljavanje. Što se tiče arhitekture, i tu postoje slične različite opcije za posao, samo što možda ima manje formalnih oglasa za posao. To ne znači da i u ovoj oblasti ne možeš pronaći zaposlenje, samo bi bilo važno da budeš aktivna i angažovana i tokom studija. U oba slučaja, postoji i opcija da nastaviš školovanje ili da tražiš zaposlenje u inostranstvu. 

U vezi sa prijemnim ispitom, sve informacije možeš saznati na sajtovima odgovarajućih fakulteta. Zaista jeste važno da saznaš sve o sadržaju ispita i literaturi. Možeš da pogledaš u kojim knjžarama ima navedena literatura i da se raspitaš na koji je način moguća dostava ili da je potražiš u obližnjim bibliotekama. 

Na Univerzitetu u Beogradu pri upisu Elektrotehničkog fakulteta bira se između dva studijska programa – Elektrotehnika i računarstvo i Softversko inženjerstvo. Pri tome se na Softversko inženjerstvo prima manji broj studenata. Za oba ova programa kao i za studije arhitekture potreban je visok broj poena na prijemnom ispitu, naročito za upis studija na budžetskom finansiranju. Bilo bi dobro da pogledaš rang liste iz prethodnih godina, jer je i to veoma važna informacija koja ti može pomoći u odluci.

Mislim da možeš da pronađeš način da kombinuješ svoja interesovanja. Da bi to postigla, bilo bi važno da pokušaš da specifikuješ šta te tačno zanima. Recimo, postoje neke oblasti arhitekture u kojima bi mogla da naučiš i primeniš znanja o programiranju, a u svakom slučaju ćeš tokom studija i na poslu koristiti različite programe na računaru. Sa druge strane, osim u arhitekturi tehničko crtanje je zastupljeno i u mašinskom i građevinskom inženjerstvu. Prema mojim saznanjima, nije u većoj meri zastupljeno na smerovima na Elektrotehničkom fakultetu, ali je ovo informacija koju bi mogla da proveriš čitanjem o predmetima na studijima i razgovorom sa bivšim ili sadašnjim studentima. I arhitektura i elektrotehnika se ubrajaju u tehničke delatnosti, tako da ni bavljenje arhitekturom nije sasvim umetničko zanimanje. Za arhitekturu jeste važna kreativnost, ali je kreativno rešavanje problema svakako potrebno i za obavljanje aktivnosti u okviru zanimanja kojim bi se bavila po završetku Elektrotehničkog fakulteta.

Mislim da je dobro da sada razmišljaš i o zanimanjima i radnom mestu koje te zanima. Prema onome što si opisala, dobro se snalaziš i u jednoj i u drugoj oblasti, ali važno pitanje jeste šta je ono čime možeš da zamisliš da se baviš? Možeš da pokušaš i da zamisliš kako bi ti izgledao radni dan, koji bi ti bili konkretni poslovi, kako bi izgledalo mesto na kojem radiš, koliki bi bio raspon plate i radno vreme. Možeš pročitati navedene prednosti i nedostatke zanimanja, i proceniti šta je tebi više a šta manje važno na sledećim linkovima: Inženjer elektrotehnike i Arhitekta. Može da ti pomogne i da napraviš listu za i protiv. Verovatno postoje aspekti jedne i druge opcije koji ti se ne dopadaju puno i oni koji su ti privlačni. Ponekad i to što moramo nešto da stavimo na papir može dosta da pomogne da nam situacija bude jasnija.

Treba da imaš na umu da čak i kada budeš napravila izbor za jedne studije, to nikako ne znači da tvojim drugim interesovanjima nećeš baviti. Naša karijera ne podrazumeva samo posao. Možeš da se baviš crtanjem ili programiranjem i u slobodno vreme ili kroz neke dodatne aktivosti. Te druge veštine koje imaš mogu ti pomoći i da bolje radiš svoj posao ili da jednostavno budeš zadovoljnija načinom na koji provodiš vreme.

Nadam se da će ti moj odgovor makar malo pomoći da budeš bliže donošenju odluke. Ukoliko budeš imala još neko pitanje ili nedoumicu oko koje mogu da ti pomognem, slobodno mi piši.