Pitanje savetnici

Imam jedno pitanje i vrlo velike probleme oko toga šta da upišem

Imam jedno pitanje i vrlo velike probleme oko toga šta da upišem. Trenutno sam četvrta godina srednje škole i odličan sam đak. Ceo život sam se bavio nekim sportom, a pre jedno dve godine sam počeo da pišem sportske vesti za nekoliko sajtova na volonterskoj bazi. Nastavio sam da pišem i samo sam povećavao broj sajtova, a kao nagrada za sve to mi je stigla akreditacija za prvenstvo Evrope u vaterpolu koje se održa u Beogradu. Sada mi moji roditelji i dobri prijatelji predlažu da upišem jedan privatan fakultet, a to je Fakultet za sport Union Nikola Tesla. Međutim ima i ona druga strana medalje odnosno ljudi, koji mi govore kakvi su prvatni fakulteti, da neću steći nikakvo znanje itd. Meni se iskreno sviđa taj fakultet,, ali me plaše sve te priče. Druga opcija mi je je FASPER, koji mi se jako sviđa jer volim da pomažem drugima. Ali i tu imam jedan problem ne znam koji bih smer upisao jer mi se svi sviđaju. Šta vi mislite šta je bolje upisati od ova dva fakulteta, imate li neki bolji predlog i zanima me u kom zanimanju mi bi bila veća zarada? Da i ukoliko možete da mi pošaljete konačnu rang listu svih smerova na FASPERU?

Srdačan pozdrav.

1350
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Verujem da si sada zbunjen i da nisi siguran šta bi upisao. Treba da imaš na umu da si dosta toga već uradio - prepoznao si svoja interesovanja i veštine i aktivno tražiš informacije o fakultetima koji su u skladu sa njima. Veoma je pohvalno što si tako aktivno uključen u volonterske aktivnosti u oblasti koja te zanima. Bravo! Sigurna sam da će ti to iskustvo biti značajno, bez obzira na to šta odlučiš da upišeš. 

Na osnovu ovoga što si napisao, čini mi se da se dvoumiš oko toga da li da se usmeriš ka sportskim ili humanističkim delatnostima. Što se tiče privatnih fakulteta, kao što i sam znaš, mišljenja o njima se razlikuju. Nije to ništa neobično, svako formira svoje mišljenje na osnovu iskustava i informacija koje ima, a ona su često drugačija. I državni i privatni fakulteti imaju svoje prednosti i nedostatke. Međutim, ono što je važno da imaš u vidu jeste da to kakva ćeš znanja i veštine steći zavisi najviše od tebe. Ako uložiš trud, vredno učiš i koristiš sve prilike za razvijanje svojih kompetencija - sigurno ćeš steći znanje u oblasti u kojoj studiraš. Generalno, privatni fakulteti pružaju brojne mogućnosti za usavršavanje - ali je na tebi da ih na najbolji način iskoristiš. Pored učenja na fakultetu, dobro je da učestvuješ u različitim obukama i konferencijama kao i da stičeš praktična znanja i veštine, što ti već lepo ide s obzirom na to da si stekao značajno volontersko iskustvo.

U vezi sa studijama na FASPER-u mislim da je dobro da razmisliš o zanimanjima kojima se možeš baviti posle tih studija. Čini mi se da za sportsko novinarstvo imaš prilično dobro ideju o budućem zanimanju, pa da je dobro da prikupiš slične informacije i za ovaj fakultet, možda ti to može pomoći u donošenju odluke. Ukoliko se odlučiš za FASPER, izbor smera može zavisiti od ciljne grupe sa kojom bi voleo da radiš. Više o programima logopedije, specijalne edukacije i rehabilitacije osoba sa teškoćama u mentalnom razvoju i defektologije, možeš pročitati ovde. Možeš i da uporediš spiskove predmeta na tim programima, možda ti se neki od njih više dopadaju od drugih. Ako se u tvom bližem ili širem okruženju neko bavi ovim zanimanjima možda bi ti značilo da popričaš sa njima i da saznaš više o poslovima kojima se bave. Što se tiče rang lista, možeš ih pronaći ovde

Nažalost, ne bih znala tačno da ti precizno kažem kakva bi ti bila plata u jednom ili drugom slučaju. U opisu različitih zanimanja na našem sajtu, možeš da pogledaš i okvirne plate za različita zanimanja, pa i zanimanja defektologa i novinara. Te informacije su samo približne, pošto se često plate ljudi koji se bave istim zanimanjem razlikuju, u zavisnosti od specifične prirode posla, radnog iskustva ili institucije u kojoj rade.

Na kraju, mislim da bi ti možda koristilo da razmisliš i o ostalim opcijama za fakultete, koji bi bili u skladu sa tvojim interesovanjima i veštinama. Recimo, možda možeš pored studijskog programa sportsko novinarstvo da razmisliš i o studijama novinarstva, pa da se kroz različite obuke i stručne prakse usmeriš ka sportskom novinarstvu. Takođe, s obzirom na to da interesuje sport i pomagačke delatnosti, možda bi mogao da uzmeš u obzir i studiranje psihologije, sa posebnim usmeravanjem na sportsku psihologiju.