Pitanje savetnici
Prvi korak ka studiranju u inostranstvu
Studiram komunikacione tehnologije (moderne tehnologije, internet, računari, mobilni telefoni itd). Trenutno sam student završne godine, studije mi idu od ruke i jako bih voleo da nastavim studije u inostranstvu (Švedska recimo), pre svega kako bih se usavršio, osamostalio, a iskreno obožavam da putujem. :D Zanima me koji je prvi korak ka tom nekom studiranju, jako bi mi značio neki stipendijski program koji bi u potpunosti pokrivao kartu smeštaj, boravak, hranu, školarinu itd. Na koji stepen studija treba da se fokusiram, jer moje školovanje traje samo 3 godine (180espb) na osnovnim strukovnim studijama koje ću završiti nadam se do kraja leta i naravno voleo bih da upisem neki fakultet koji ima veze sa mojom strukom? Pored toga sluzim se engleskim jezikom na nekom osnovnom konverzacijskom nivou ali nemam nikakav sertifikat.
Odgovor savetnice:
Bravo za dobar uspeh na studijama. Baš je dobro što razmišljaš o svojim mogućnostima i što prikupljaš informacije koje su ti potrebne za to.
Po završetku studija mogao bi da upišeš pojedine dvogodišnje master programe, za čiji upis je moguće da kandidati imaju 180 ESPB bodova. Kada budeš pretraživao master programe, obrati pažnju da li se kao uslov za upis navodi 180 ili 240 ESPB bodova. Ukoliko te budu interesovale samo master studije koje zahtevaju veći broj bodova, možda postoji opcija da upišeš specijalističke studije i da na taj način prikupiš dovoljan broj bodova za konkurisanje. Za upis najvećeg broja master studija jeste važno pokazati sertifikat poznavanja engleskog jezika. Najčešće su to IELTS ili TOEFL sertifikati, kao i Kembridž ESOL ispiti. Nivo poznavanja engleskog jezika koji je potreban za upis se opet razlikuje, a o njemu se možeš informisati u konkursu za upis na master studije koje te interesuju.
Više informacija o upisu master studija možeš pronaći na sledećoj adresi: http://www.razvojkarijere.bg.ac.rs/v-savetnik/studiranje-u-inostranstvu. Takođe, možeš se informisati i u Centru za razvoj karijere i savetovanje studenata u Nišu - http://www.karijera.ni.ac.rs/. Konkretno za studije u Švedskoj možeš dobiti informacije na sledećoj adresi: https://studyinsweden.se/. Bilo bi dobro da obratiš pažnju na "entry requirements" odnosno na uslove za upis, ali i na vremenski rok za prijavu, pošto se obično prijavljuje u ovo doba godine.
U brošuri Kako da razvijem svoju karijeru na stranama 15. i 16. možeš pronaći korisne informacije o studijama u Americi i Evropi, kao i o potrebnim jezičkim sertifikatima.
Još neki korisni linkovi su i: http://www.najstudent.com/stipendije/osnovne-studije/#page=1&sort=default&sort_type=ASC&study_program_type[]=1 i http://old.mingl.rs/karijera/obrazovanje/studije_u_evropi.php. Takođe, i na sajtovima ambasada se oglašavaju stipendije za studije za kandidate iz naše zemlje. Još jedna opcija je da nađeš fakultet koji te interesuje i da na njihovom sajtu pronađeš informacije o dostupnim stipendijama. Treba da imaš u vidu da postoje različiti vidovi stipendija i da pokušaš tražiš gde su dostupne pune stipendije ("full scholarship"), pošto one pokrivaju najviše troškova.
Ukoliko budeš imao još neko pitanje ili nedoumicu, slobodno mi piši. Želim ti puno uspeha u potrazi za odgovarajućim studijama i stipendijama :)