Pitanje savetnici

Sad sam četvrta godina i muči me sta da upišem.

Sad sam četvrta godina i muči me sta da upišem. Ja završavam ekonomsku, ali sam smer ugostiteljski tehničar i nisam imala nikakve veze sa ekonomijom, ali bih zelela to da studiram, nekako me privlaci, a ne znam ni zbog čega. Trebala bih da počnem da se spremam, a ne znam ni šta hoću. Ljudi mi kazu da će mi biti jako teško na ekonomskom i to u Beogadu jer želim tamo da upišem i da jednostavno neću uspeti. Moji su u teškoj finansiskoj situaciji i zato moram da upadnem na budžet, ali se opet plašim da ako upadnem na budžet da neću moći da ušim i ispašću sa budžeta i onda ću morati da napustim fax. Razmišljam čak i o visokoj skoli jer su predmeti i smerovi isti, al sam čula da sa višom ne mogu ništa i da će mi to biti kao da ništa i nisam završila i da neću moći da se zaposlim. Sve me tako zbunjuje. Mislila sam čak i da upišem višu pa da upišem četvrtu godinu na fakultetu, ali ne znam ni šta bi mi to značilo i šta bih dobila sa tim. Čak sam razmišljala možda da nastavim nešto što se tiče moje struke, ali mislim da konobar mogu da budem i bez srednje, a ne sa faksom i onda mi je bezveze da idem i stvarno ne znam šta da radim, svaki savet bi mi dobro došao :D Inače odličan sam učenik sve četiri godine.

1045
pre 8 godina

Odgovor savetnice:


Verujem da si zabrinuta, zaista je veoma teško kada finansijski faktori imaju dosta veliku ulogu u procesu odlučivanja. Ipak, hajde da razmotrimo sve opcije kao i to šta tebe zanima, pa da posle razmislimo i o tome.

Veoma je važno da upoznaš sve aspekte Ekonomskog fakulteta i zanimanja ekonomiste. Možeš da pogledaš program studija i informacije o mogućnostima za zapošljavanje na sajtu fakulteta. Takođe, o različitim zanimanjima kojima bi mogla da se baviš možeš da pročitaš i na našem sajtu pretragom zanimanja u oblasti društvenih delatnosti. Pored toga, pošto si mi rekla da si u ekonomskoj školi, možeš da popričaš sa nastavnicima koji predaju ekonomske predmete i da ih zamoliš da ti oni kažu nešto više o tom zanimanju i studiranju tog fakulteta. Što se tiče zapošljavanja, generalno važi da sa višim nivoom obrazovanja imaš i više mogućnosti za zapošljavanje, ali to ne znači da sa visokom školom ne bi mogla da se zaposliš, naročito ukoliko u toku školovanja budeš sticala i neophodna praktična znanja i veštine.

Takođe, postoji nekoliko zanimanja kojima bi mogla da se baviš a koja su u skladu sa obrazovnim profilom koji si završila. U pravu si da za zanimanje konobara nije potreban fakultet. Međutim, ukoliko te to zanima, postoji opcija da završiš studije gastronomije i da budeš strukovni menadžer za gastronomiju. Možda možeš da istražiš da li te zanima ovo ili neko srodno zanimanje.

Koliko je teško polaganje prijemnog ispita i studiranje je individualno - nekome je teže a nekome lakše. Ipak, uspeh i u jednom i u drugom najviše zavisi od rada i zalaganja. Ukoliko budeš redovno radila na fakultetu i ispunjavala obaveze, to će biti praćeno i rezultatima. U svakom slučaju, mislim da je dobro da sada ne razmišljaš o tome. Ono što sada jeste važno je da se fokusiraš na polaganje prijemnog ispita. Super je što si odličan učenik, to će ti sigurno pomoći u vezi sa bodovima za prijemni ispit. Pored toga, bilo bi veoma važno da se dobro spremiš i za prijemni ispit. I o tome treba da prikupiš detaljne informacije - koja literatura je potrebna, kako su izgledali testovi iz prethodnih godina, koji broj bodova je bio potreban...

Znam da ti finansijska situacija zadaje puno briga. Nažalost, veliki broj studenata se suočava sa sličnim problemima. Međutim, važno je da se ne preopteriš sa „šta ako se desi” scenarijima.
Možda ti može pomoći da napraviš više alternativa. Možeš da razmisliš o tome da spremaš prijemni ispit za više od jednog fakulteta. Takođe, možeš da razmisliš o tome da spremiš samo jedan prijemni a da pripremiš rezervnu opciju, s obzirom na to da neki fakulteti imaju druge upisne krugove. Ukoliko ne upišeš fakultet ove godine, možeš i da uložiš trud da se dobro spremiš za sledeću godinu. Što se tiče studija, čak i ako ne budeš na budžetu možeš da razmisliš o tome da nađeš neki posao i da na taj način prikupljaš novac za studiranje. Ukoliko osmisliš ove alternative to ti može pomoći kada osećaš zabrinuto oko ishoda.

Ukoliko budeš imala još neko pitanje ili nedoumicu u vezi sa kojom mogu da ti pomognem, slobodno mi piši.