Pitanje savetnici

Kad god krenem da se informišem, uvek čujem drugačije utiske

Četvrta sam godina srednje turističke škole. U velikoj sam nedoumici. U glavi imam neku ideju o upisu visoke turističke ili fakulteta bezbednosti. Bila sam i na profesionalnoj orijentaciji, ali tamo su me još više zbunili. Sad, moj problem je to što kad god krenem da se informišem, uvek čujem drugačije utiske. Neki kažu bolje bezbednost, uvek možeš naći posao, drugi ipak ne, baš suprotno, nema posla. Za turizam su takodje podeljenja mišljenja, neki kažu odličan posao a drugi da je turizam umiruća grana. Molim vas ako možete da mi kažete argumente za obe škole, iz dana u dan sam sve zabrinutija.

832
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Verujem da si zabrinuta, ali važno je da to na trenutak ostaviš po strani i da prikupiš one informacije koje su ti potrebne da bi donela odgovarajuću odluku.

Pre svega, oblasti turizma i bezbednosti su potpuno drugačije i tvoj posao bi se veoma razlikovao. Pored razmišljanja o mogućnosti zapošljavanja, veoma je važno da razmisliš i o tome koliko jedna i druga opcija odgovaraju tebi, tvojim interesovanjima, veštinama i znanjima. Takođe, pokušaj sebi da odgovoriš na pitanje kako izgleda tvoje idealno radno mesto. Na primer, kao menadžer bezbednosti mogla bi da radiš u organima državne uprave i lokalne samouprave ili u organima unutrašnjih poslova, što je potpuno drugačije nego, na primer, rad u turističkim organizacijama. S obzirom na srednju školu koju završavaš, pretpostavljam da već dosta znaš o tome kako izgleda posao u oblasti turizma, pa je važno i da se slično informišeš i za oblast bezbednosti.

Zaista jeste bitno da prikupiš informacije o mogućnostima za zapošljavanje. Verujem da čuješ različita mišljenja ljudi, ali treba da imaš u vidu i to da su mišljenja subjektivna i da se neretko formiraju na osnovu utisaka i pojedinačnih primera. Drugi ljudi zaista mogu biti dobar izvor informacija, ali najbolje je da pričaš sa onim osobama koje imaju iskustvo iz prve ruke, koji su završili određeni fakultet ili se bave određenim zanimanjem. Pored toga, o trenutnim potrebama za zapošljavanjem možeš pročitati i na sajtovima Nacionalne službe za zapošljavanje i sajtova koji se bave zapošljavanjem (kao što su Infostud i Lako do posla). Oni ti mogu pružiti sliku o tome kakva je trenutna situacija, što ne znači nužno da će tako biti i dugoročno. Evo jednog zanimljivog teksta, prema kome će oba zanimanja koja su tebi zanimljiva biti tražena i u narednom periodu - ovde.

Ono što je veoma važno da znaš jeste i da sa svakim fakultetom ima i zaposlenih i nezaposlenih osoba. Nijedan fakultet danas ne garantuje posao. Veoma je važno i da ti budeš aktivna i da na različite načine stičeš radno iskustvo i različite veštine (kao što su komunikacijske veštine, timski rad) koje poslodavci veoma cene. To možeš postići volontiranjem, uključivanjem u programe praksi, obukama, konferencijama, projektima i sličnim vidovima neformalnog obrazovanja.

Važno je da znaš da samo ti na kraju možeš doneti finalnu odluku, ali dobro je da ona bude zasnovana na temeljnom prikupljanju informacija. Ukoliko imaš još neku nedoumicu oko koje ja mogu da ti pomognem, slobodno mi piši.