Pitanje savetnici

Srpski jezik i književnost ili Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju

Završavam uskoro gimnaziju te se već neko vrijeme dvoumim između dva fakulteta. Oduvijek sam željela upisati Srpski jezik i književnost, no u posljednje vrijeme mi se počeo sviđati fakultet Specijalna edukacija i rehabilitacija. Željela bih znati Vaše mišljenje o tome koji fakultet mi je perspektivniji i bilo bi poželjno kada biste mi nešto više rekli gdje bih sve mogla raditi nakon završene Specijalne edukacije i rehabilitacije. Veliki pozdrav!

1202
pre 8 godina

Odgovor savetnice:


Kao što ti je možda poznato, na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju postoje tri različita smera: logopedija, specijalna edukacija i rehabilitacija osoba sa teškoćama u mentalnom razvoju i defektologija. U zavisnosti od toga za koji bi se smer opredelila, donekle bi zavisilo i to gde bi sve mogla da radiš. Generalno, po završetku ovog fakulteta mogla 
bi da radiš u centrima i ustanovama za vaspitanje, obrazovanje i rehabilitaciju, centrima za medicinsku rehabilitaciju, domovima zdravlja, razvojnim savetovalištima, klinikama, institutima, gerijatrijskim ustanovama, školama i predškolskim ustanovama, istraživačkim centrima i nevladinim organizacijama. Pored opcija za zapošljavanje, takođe bi imala i opcije za samozapošljavanje, odnosno mogla bi da sama otvoriš privatnu praksu. Više o ovim smerovima kao i o programu i kompetencijama koje možeš da razviješ tokom studija defektologije možeš više pogledati u Informatoru fakulteta. Takođe, na našem sajtu možeš da pogledaš više o zanimanju defektologa.

Sa druge strane, studije srpskog jezika i književnosti ti omogućavaju rad u školi, ali i zaposlenje u izdavačkoj delatnosti ili rad u medijskoj kući. Možeš da se baviš novinarskim poslom ili da budeš književni kritičar. Neke od ovih poslova možeš kombinovati, na primer, pored rada u školi možeš samostalno da radiš lekturu tekstova. Više o tim zanimanjima možeš pročitati ovde: Književni/a kritičar/ka i Lektor/kinja. Treba i da imaš u vidu da će mogućnost da radiš u školi zavisiti i od potreba za zapošljavanjem na tim pozicijama u sistemu obrazovanja, koja ne mora biti velika.

Kao što vidiš, i jedan i drugi fakultet ti pružaju različite mogućnosti za zaposlenje ili samozaposlenje. Međutim, kada budeš čitala opise zanimanja videćeš da se ona dosta razlikuju, pa možeš da razmisliš o tome u kom poslu se više pronalaziš - da li bi se više bavila pomagačkim radom sa osobama kojima je potrebna određena vrsta podrške, predavala učenicima ili se bavila poslom u vezi sa izdavaštvom? Važno je da imaš u vidu i to da ni jedna ni druga diploma sama po sebi ne garantuju zaposlenje - važno je još da se angažuješ u sticanju praktičnih znanja i veština. Na taj način možeš sebi povećati šanse za zapošljavanje.