Pitanje savetnici

Ne znam šta da upišem.

Draga savetnice, ponovo Vam pišem! Ponovo ću Vam se obratiti s istom mukom. Evo, i sada, dok na tasaturi užurbano kucam, razmišljam o muci koja je u mojim mislima, ali, verujem i mislima mnogih mojih vršnjaka. Sada sam 4. razred jedne niške gimnazije, smer prirodno-matematički. Znači, uskoro upisujem fakultet. Ali, avaj, rastrzana sam. Nisam sigurna šta da upišem, stoga molim za pomoć. Naime, većina mojih školskih drugova i drugarica iz čitave generacije želi da upiše (i zbog velikog broja onih koji su dobro "grejali stolicu" tokom čitavog školovanja i time stekli maksimalan broj poena iz škole, to će i učiniti), Elektronski fakultet u Nišu ili Medicinski fakultet u Nišu, ali ja sebe ne vidim u tome (ipak bih se u tom odabiru pre odlučila za Medicinski fakultet, jer volim biologiju, a i najbolji drug će upisati taj fakultet). Iako sam prirodno-matematički smer, ne volim matematiku. Štaviše, mrzim je... Kao i hemiju. Fizika mi je okej. Engleski ne znam baš najbolje. Prosek oko 4,7. Obožavam da pišem sastave, učestvovala sam na književnim konkursima, dobijam petice, sastavi su mi uvek među najboljima u čitavoj generaciji i dobijam pohvale, zato bih sebe, možda, najviše volela da vidim u ulozi profesora srpskog jezika. Međutim, pošto sam veliki zaljubljenik u sport ( žensko sam, ali pratim fudbal i košarku i znam sve o svakom klubu iz Evrope prevashodno), ali i u komunikaciju sa drugim ljudima, vidim sebe i kao sportskog novinara. Ili, novinara uopšte. Oba smera nalaze se na Filozofskom fakultetu u Nišu. Dvoumim se između ta dva smera. Ili sam se bar dvoumila.... Da, sada se više troumim, četvoroumim,... Shvativši da od Srbistike i Žurnalistike u Srbiji "nema lebac"(a ne bih da napustim svoju zemlju kakva god da je), ali i male nelagodnosti jer niko drugi iz mog društva ne želi to da upiše, kao i straha od polaganja testa opšte informisanosti, na pamet mi padaju i druge mogućnosti. Roditelji mi i ne pomažu baš pri odabiru, ne razgovaramo o tome, čini mi se, kao da se plaše pogreške pri davanju saveta svom detetu. Ne znam šta da radim, stoga molim za savet. Unapred zahvalna! Veliki pozdrav od jedne sasvim obično neobične učenice kojoj treba pomoć! :)))

2456
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Verujem da se osećaš zbunjeno i uplašeno pošto odluka o odabiru fakulteta nije laka, ali ne zaboravi da si počela na vreme i da stižeš da se pripremiš za prijemni ispit. Odlično je što si uspela da suziš izbor fakulteta koji te interesuju. 
Na odluku o upisu na fakultet dosta utiču i naši drugovi i drugarice. Iz tvog pitanja stekla sam utisak da se pribojavaš da li će se nastaviti druženje sa drugarima iz gimnazije, ako odete na različite fakultete. Prava prijateljstva se nastave i ako odete i u druge gradove i države, a kad odete na različite fakultete samo ćete još više obogatiti društvo novim drugarima. Najbitnije je da izabereš studije koje su najviše u skladu sa tvojim interesovanjima, željama i sposobnostima, to jeste da razmisliš čime bi želela da se baviš u budućnosti, šta je ono što najviše voliš i što ti najbolje ide. Predlažem ti i da detaljnije pogledaš na sajtovima fakulteta koji te interesuju studijske programe kako bi utvrdila da li te određeni predmeti interesuju ili ne. Recimo Medicinski fakultet bi svakako podrazumevao i bavljenje hemijom u određenoj meri, koja ti se ne dopada.
Ukoliko si čitala ranije odgovore na sajtu možda si primetila da ponekad ističemo da za zanimanje novinara nije nužno da se upiše taj studijski program, iako je sigurno da se na taj način stiču mnoga korisna znanja i veštine. Međutim, čest je slučaj da neko počne da se bavi ovim zanimanjem tako što počne da radi za neku redakciju i da na taj način stiče iskustvo. Čini mi se da bi se i književnost i novinarstvo uklopili sa tvojim interesovanjima i veštinama (evo meni se dopalo kako je napisano tvoje pitanje :)). Ipak zanimanja kojima bi mogla da se baviš su malo drugačija. Ako sam dobro razumela tebe u vezi sa književnošću interesuje predavačka delatnost, što se dosta razlikuje od zanimanja novinara, prema tome kako bi izgledao tvoj radni dan, sa kime bi radila, kakve su mogućnosti za napredovanje i kakve bi ti specifične veštine bile potrebne. U odnosu na to možeš da razmisliš šta bi ti bilo interesantnije. Što se zapošljivosti tiče, tačno je da možda neka druga zanimanja dovode do lakšeg i bržeg zapošljavanja, ali i sa ove dve diplome ima i zaposlenih i nezaposlenih mladih. Nešto možeš i ti da uradiš, da se stalno usavršavaš, da stičeš radno iskustvo već tokom studija, da učestvuješ u različitim konkursima... Važno je i da ne upišeš nešto što te ne zanima, pošto je u toj oblasti potrebno i da završiš fakultet i da se time baviš, a to je svakako teško ako nešto ne voliš.
Slobodno mi piši, ako budeš imala još nedoumica u vezi sa izborom fakulteta. Želim ti puno uspeha.