Pitanje savetnici

Dvoumim se između Filološkog i Filozofskog fakulteta

Sada sam 4.godina gimnazije i dvoumim se između dva fakulteta, Filološkog i Filozofskog. Što se tiče Filološkog, tu bih volela da studiram opštu književnost, međutim zanima me da li bih ja bila sposobna da to studiram. Istraživala sam, i zaključila da nije presudna samo ljubav prema knjigama, ozbiljan rad u vezi sa analizama dela je prisutan. Kako da znam da li bih bila podobna da studiram to? I sto se tiče Filozofskog, privlači me psihologija, ali po najviše zanimanje forenzički psiholog. Kako doći do tog posla, i da li je uopste moguce doći do njega?

Unapred hvala na odgovoru.

1093
pre 7 godina

Odgovor savetnice:

Hvala na pitanju. Pre svega veoma je dobro što si napravila uži izbor fakulteta na kojima bi želela da pohađaš studije. 
Predlažem ti da na ovom linku detaljno pogledaš program studija Opšte književnosti: http://www.fil.bg.ac.rs/lang/sr/katedre/opsta-knjizevnosti-i-teorija-knjizevnosti/studijski-program/ kako bi videla koliko te predmeti interesuju. 
U pravu si da je pored ljubavi prema književnosti i čitanju knjiga potrebno i učenje teorija književnosti, analiza književnih dela. Nažalost, pri donošenju odluke o izboru fakulteta mi nikad ne možemo potpuno biti sigurni da smo naparavili tačan izbor i da smo sposobni za te studije, ali možemo da se potrudimo da izaberemo one studije za koje verujemo da u najvećoj meri odgovaraju našim željama, veštinama i sposobnostima. 
Predlažem ti da uradiš i naše testove ličnosti, veština i interesovanja kako bi više saznala o svojim karakteristikama i lakše donela odluku kao i da razmisliš koliko si uspešna i koliko voliš u gimnaziji da radiš analizu dela, pisanje pismenih radova i diskutuješ o delima na časovima srpskog jezika i književosti. Primetila bih da imaš bojazan da li bi bila sposobna za studije opšte književnosti pa ovim putem želim da ti napomenem da su studije organizovane da studente ne početku studija polako uvode i uče kako da analiziraju književnih dela, te verujem da bi vremenom sigurno odlično savladala i to, ako gajiš ljubav prema književnosti. 

Kod nas kriminalistički i forenzički psiholozi nisu toliko rasprostranjeni. Postoje psiholozi zaposleni u policiji, i njihov zadatak je uglavnom da rade testove ličnosti sa zatvorenicima, da pomažu ako treba u slučajevima pregovaranja i da pomažu kod slučajeva kada privedena osoba ima psihičkih problema. Verovatno da imaju još zaduženja, ali ja nažalost nisam imala prilike da upoznam psihologa zaposlenog u policiji i da se raspitam. Naravno, da bi uopšte počeli da se bavi svim ovim, moraju pre svega da prođu obuke pri policiji. To znači da prvo moraju da se zaposle u policiji. :)
Pri fakultetu ne postoji smer koji bi te odmah opredelio za tu vrstu psihologije, već se samostalno opredeljuješ ako želiš time da se baviš tako što posećuješ sertifikovane kurseve koji su vezani za forenzičku psihologiju i slične teme, na kojima dobijaš znanja koja ti mogu pomoći u ovom poslu. Problem je kod zapošljavanja u policiji, jer ipak postoji mali broj radnih mesta predviđenih za psihologe, pa se mali broj psihologa usudi da krene u tom pravcu. Jedna od mogućnosti jeste da u toku studija pokušaš da stručnu praksu odradiš u nekoj od institucija unutrašnjih poslova gde bi mogla da stekneš iskustvo i nabaviš kontakte osoba koje ti sutra mogu pomoći da pronađeš posao u toj oblasti.. Tako bi videla kako zaista sve to deluje "iznutra".

Što se tiče zanimanja forenzički psiholog više možeš saznati na našim prethodnim odgovorima:

Nadam se da sam uspela da ti pomognem.