Pitanje savetnici

Istorija...Jezici...Umetnost?

Ja sam treći razred gimnazije, društveno-jezičkog smera, i u dosadašnjem školovanju sam otprilike stekla uvid koje nauke mi polaze za rukom, a koje ne. Međutim, i dalje sam u dilemi oko izbora fakulteta. Istorija mi je bila prva pomisao, ali sam shvatila da bi me možda previše opteretila i nisam sigurna čime bih sve mogla da se bavim nakon završenog fakulteta istorije. Druga opcija su bili jezici iz romanske grupe, za koje sam stekla izvestan jezički osećaj i izuzetno dobro snalaženje, ali učenje (`bubanje`) gramatike je nešto što me odvraća od te ideje. Osobe koje me bolje poznaju misle da bih bila uspešna u svim aspektima umetnosti, ali ja nisam sigurna koliko bih sa mojom školom mogla da uspem na tim poljima, i kakva bi moja perspektiva bila. Savet ili mala pomoć bi mi puno značila, jer sam jako zbunjena. Hvala unapred.

987
pre 12 godina

Odgovor savetnice:

Na vreme si počela da razmišljaš, a očigledno si već dosta tog procesa prošla, što je svakako odlična stvar. Mislim da ćeš do momenta kada to bude neophodno već imati iskristalisanu sliku i početi da se spremaš.

Kad je istorija u pitanju, ne bih se suviše upletala u to, zato što na našem sajtu imaš tekst o studijama istorije i struci.

Što se jezika tiče jedino pametno što mogu da ti kažem jeste da koji god fakultet izabereš, koja god oblast to bila, uvek će postojati neki njen deo koji će ti ići teže ili sa kojim nećeš biti oduševljena. Sada je na tebi da proceniš koliko te gramatika "muči". Naravno, nju ne možeš zaobići, ako želiš dobro da savladaš jezik koji studiraš ona je zapravo osnova na kojoj gradiš svoje znanje, ona i rečenica.

Umetnost. To pitanje zaista smatram da neophodno mora doći iznutra. Super je što tvoji prijatelji smatraju da ti imaš umetničkih sklonosti. Ali osnovno pitanje je šta ti misliš i osećaš po tom pitanju. Jesi li praktikovala na bilo koji način, makar i kao hobi, neku vrstu umetnosti? Kako ti je išlo, kako si se osećala, da li si razmišljala da bi to mogao biti tvoj život i tvoj poziv? Umetnici obično znaju tj. osećaju takve stvari. A sa gimnazijom ti možeš da upišeš bilo koji umetnički fakultet, pitanje je samo spremanja za prijemni - gde i kako ćeš to obavljati? Toliko za sada, ako imaš još pitanja javi se. Pozdrav! 25 May 2009