Pitanje savetnici
Da li je ekonomista perspektivno zanimanje?
Imam 18 godina i 4 sam razred Gimnazije društveno - jezičkog smjera. Osnovnu školu završila sam kao vukovac, dok sam u sva 3 razreda Gimnazije prošla 4 (oko 4.0). Imam veliku dilemu -šta dalje? S'obzirom da sam društveno - jezički smijer, mislim da bi mi bolje išle neke društvene nauke, mada nisam naročito zainteresovana da završim neke lagane i danas popularne fakultete, od kojih se realno danas i ne može zaraditi.
Razmišljala sam da upišem dva fakulteta - ekonomiju i engleski jezik. Ekonomiju da studiram redovno, a ovaj drugi vandredno. Da li je to upošte moguće i kako funkcioniše? Šta Vi mislite sta je za mene najbolje? Čime da se bavim u budućnosti? Voljela bih da znam da li je ekonomija zanimanje koje vam može donijeti status, novac i da li je to posao u kojem se može napredovati? Koje kvalitete trebate posjedovati da biste bili uspiješan ekonomista i da biste se izdvojili iz mase i da li to spada u jedno od zanimanja buducnosti?
Odgovor savetnice:
mislim da je tvoj plan dobar, ako se ti sa njim u potpunosti saosećaš. On podrazmeva dosta rada i napora i pomalo odricanja, ali nije nemoguće. To bi mogla da izvedeš, ali bi jedan od ta dva faxa morala da plaćaš. Samo na jenom bi moggla da budeš na budžetu.
Ekonomisti su uvek potrebni. Doduše ne tako uopšteno gledano. Neke struke ekonomije posebno. Struke vezane za bankarstvo, protok novca, investicije i tako dalje. Zaista nisam ekspert u toj oblasti, ali baš je skoro bio tekst u Blicu o tome, izveštaj NSZ-a na temu zanimnaja budućnosti. Doduše to je dosta škakljiva tema, jer se tražena zanimnaja menjaju iz godine u godinu i zavise od dosta faktora. Ali sa ekonomijom uvek postoji prostor za napredovanje, usavršavanja i dobra, plaćena zanimanja. Bitno je da se specijalizuješ za nešto što je aktuelno, traženo i da budeš dobra u tome. To je recept koji uvek uspeva. Dobro je da unapred imaš neki okvirni plan i da njemu stremiš tokom fakulteta. A ne da ga upišeš daješ ispite i ostaviš planiranje posla i budućnosti za posle diplome. Tako sebi nećeš obezbediti dobar posao, već prosečan posao ekonomiste. Uvek jako puno toga zavisi od samih studenata. Makar sada postoje razne opcije u vidu različitih vidova usavravanja i ovde i u inostranstvu.
Za bilo koji posao i struku ako želiš da se izdvojiš iz mase i budeš uspešna moraš da učiš, budeš uporna i prodorna, da učiš ne samo predmete nego i na druge načine, da si aktivna i da se krećeš i raspituješ o raznim mogućnostima i uključuješ u projekte na fakultetu, volontirš, stažiraš, ideš na kurseve, seminare i razne druge opcije. Neophodno je da posle određenog vremena, kada shvatiš osnovne elemente nauke koju studiraš, stvoriš neku viziju sebe u budućnosti u toj struci i da radiš na tome da učiš i mimo fakulteta i da planiraš svoje dalje usavršavanje (kroz master, ili...) u tom smeru.