Pitanje savetnici
Nikako da donesem odluku
Ne znam kako da počnem. U totalnom sam haosu. Neprestano razmišljam o upisu već pet, šest meseci i nikako da donesem odluku. Interesuju me društvene nauke, ali problem je zaposlenje posle, jer ima ih mnogo koji završavaju, posebno ove privatne, tako da će na tržištu biti ogromna konkurencija što se tiče posla. Moji su za medicinu, a s njom mogu i da odem jer se priznaje uglavnom svuda, međutim ja nisam siguran da li to mogu da radim. Nije da me ne interesuje u potpunosti, ali nisam baš zagrejan za nju. Želim da pogodim profesiju i sve što se više trudim i razmišljam, dalje sad od rešenja, a vreme prolazi i prijemni je za mesec dana, dakle moram da spremam. Znam koliko je bitno da čovek radi ono što voli, i to je u stvari ključ za srećan život. Dakle, idu mi društvene nauke (srpski jezik, volim istoriju), dobar sam govornik, strani jezici takođe..Šta da radim, da probam medicinu za koju nisam siguran u potpunosti? Ili neku društvenu nauku u skladu sa mojim afinitetima i osobinama koje sam nabrojao? Molim vas za odgovor.
Odgovor savetnice:
Mi smo se već čuli, sećam se, i tvoje pitanje je bilo slično ovom sada. Sećam se da si mi i tada rekao da te ne interesuju baš prirodne nauke. Međutim, medicinu uglavnom upisuju oni koji su zainteresovani za prirodne nauke, posebno za hemiju i biologiju, i pored toga su sigurni da žele da se bave poslom lekara. Dobro razmisli da li si spreman da studiraš oko 10 godina tu oblast, jer 6 godina traju osnovne studije i još 4 godine specijalizacije, koja se obično ne dobije odmah po završetku fakulteta. Ne bih se složila sa tim da je diploma našeg medicinskog fakulteta svuda priznata, jer ukoliko bi po završetku otišao negde u inostranstvo, morao bi tamo da polažeš diferencijalne ispite, jer bi sigurno i oni želeli da budu sigurni da poznaješ tu oblast i jezik. Kod izbora fakulteta, naravno da je bitna perspektiva, ali su takođe bitna i interesovanja. Mislim da ćeš biti zadovoljniji tokom studiranja ukoliko upišeš fakultet koji je u skladu sa tvojim interesovanjima, ali svakako treba razmišljati o tome koja perspektiva te očekuje. Posao lekara je plemenit i human i zahteva puno požrtvovanosti i strpljenja. Potražnja na tržištu rada je neujednačena, u velikim gradovima su lekari suficitarni, dok su u manjim mestima deficitarni, naročito lekari specijalisti.
Postoji veliki broj društvenih nauka u kojima se traže govorničke i jezičke veštine koje poseduješ, tačnije rečeno, u skoro svim profesijama su tražene. Da li si razmišljao o jezicima ili istoriji, konkretno? Danas je teško naći posao odmah posle fakulteta sa bilo kojim zanimanjem. Ukoliko si spreman da uložiš trud, rad, da svoje ambicije prilagodiš današnjoj situaciji, vremenom ćeš verovatno postići ono što želiš.
Što se tiče perspektive sa srpskim jezikom i sa istorijom, uglavnom oni koji to završe imaju problema da brzo i lako nađu posao i ukoliko uspeju, u većini slučajeva ga pronalaze u školi. Ukoliko je to ono što te privlači, a obzirom da si mi rekao da si dobar govornik, verujem da bi se dobro snašao u profesiji nastavnika ili profesora. Sa završenim fakultetom jezika možeš da daješ privatne časove, da radiš u nekoj organizaciji kao prevodilac, ali da bi došao do stalnog zaposlenja sverovatno je da ćeš prvo morati da radiš honorarno neke posliće dok ne dođeš konačno do posla. Takođe sa srpskim ili drugim jezikom možeš da radiš kao književni kritičar, ali to je pre vezano za smer književnosti. Kao istoričar možeš da radiš u nekom istraživačkom institutu, naučnom centru, kulturnim ustanovama (naravno, moraš imati u vidu da je tu ograničena potražnja).
Nadam se da sam ti barem nekako pomogla. Pokušala sam da ti ukažem na prednosti i nedostatke opcija za koje si zainteresovan. S obzirom da ti je ostalo još malo vremena, predlažem da ovu metodu pokušaš sam da primeniš na još neke opcija o kojima možda razmišljaš.