Pitanje savetnici

Plaši me što nemam naviku redovno da učim i da se neću snaći u gimnaziji

DA, u pravu ste!!! Ali ja se takođe plašim ako upišem gimnaziju da se tamo neću dobro snaći, opširno je gradivo, ali nemam naviku REDOVNO da učim, jezici mi ne polaze za rukom, da li ću moći da steknem naviku da redovno učim jer ako ne budem učila redovno biću loš đak. DA li je to moguće? Takođe volela bih da budem spremna za više školovanje ili fakultet, a gimnazija upravo radi na tome da spremi đake za dalje školovanje. Šta da radim?

1415
pre 11 godina

Odgovor savetnice:

Nemoj da te plaši to što nemaš naviku redovno da učiš, ona se stiče vremenom. Postoji veliki broj ljudi koji znaju da uče samo kampanjski, a postoje i oni kojima organizacija ide za rukom pa uče redovno. Veliki broj srednjoškolaca, pa čak i studenata  uči kampanjski, što nije najbolje rešenje, ali nekome i to pomaže. Redovno učenje bi ti sigurno olakšalo školovanje, ako stekneš naviku da prelaziš deo po deo gradiva na vreme, naravno da će ti biti lakše kada dođe vreme za odgovaranje ili kontrolni, nego da učiš dva dana pred kontrolni. Za redovno učenje je potrebna samo dobra organizacije (što se takođe stiče vremenom), volja i to da ti sama shvatiš da to radiš da bi sebi olakšala.

Gradivo jeste opširnije u gimnaziji nego u ekonomskoj školi, ali je opet pitanje da li tebe zanima da učiš uglavnom ekonomske predmete ili bi volela da učiš, što ti kažeš, opširnije gradivo. Jezike ćeš imati u svakoj srednjoj školi. Ako ti baš ne idu, možeš da zamoliš roditelje, drugove/drugarice, čak i nastavnike ili nekog drugog, da ti pojasne sve što ne znaš. Ili možeš da ideš na neke privatne časove. Tek ćeš kroz srednju školu videti da li ti stvarno jezici ne idu, ili se možda iznenadiš kada uložiš više truda i shvatiš da uopšte nisu teški.

 Dobra stvar gimnazije je to što ćeš kroz učenje raznih predmeta verovatno naići na neki koji će te posebno zainteresovati, i možda poželiš da baš to studiraš jednog dana. Ukoliko si ti sigurna da bi volela jednog dana da studiraš Ekonomski fakultet ili da radiš posao koji je vezan za ekonomiju, onda je Ekonomska škola dobro rešenje za tebe. Kao što sam  ti već rekla, srednja stručna škola uglavnom osposobljava za rad odmah po završetku, dok te gimnazija sprema za dalje školovanje. Naravno, i ako se desi da upišeš ekonomsku, to te ne sprečava da nastaviš u nekom drugom pravcu, ukoliko se ne prepoznaš u tome i shvatiš da ne želiš time da se baviš. Možeš da upišeš nešto drugo (sem medicine, o tome smo već pričale).

Bitno je da ti bar otprilike znaš šta bi volela da radiš jednog dana. Ukoliko još uvek nisi, gimnazija bi bila dobro rešenje. Ako i upišeš ekonomsku, opet ćeš imati priliku da promeniš to na fakultetu.