Pitanje savetnici

Ne znam uopšte šta više da radim

Sada ću IV godinu gimnazije, i polako počinjem da paničim jer ne znam šta da upišem. U prvoj godini sam bila jedva vrlo dobra, u drugoj jako vrlo dobra, u trećoj sam odlicna, a nadam se da ću i u četvrtoj. Tako da neću imati iz škole više od 32 poena. Ja sam najviše htela da upišem Kriminalističko-policijsku akademiju, ali sam nedavno saznala da traže određenu visinu, koju ja nemam. Onda sam saznala za Fakultet bezbednosti, koji ima SAVRŠENE predmete, ali za budžet mi treba preko 90 poena, tako da i ako sve tačno uradim na prijemnom, verovatno neću upasti. A ne mogu da priuštim samofinansiranje. Onda sam razmišljala i o Visokoj turističkoj, pošto bi mi bilo najlakše da je upišem, jer su data pitanja za prijemni, ali ne znam šta posle. Zanimaju me i jezici, tipa rumunski, španski, ruski, bugarski, japanski, arapski... Ali nisam sigurna da ću moći da nađem posao sa tim. Mama me smara da upišem Fakultet zaštite na radu, ali mene to baš i ne zanima, a i polažu se uglavnom prirodne nauke, što meni i ne ide. Htela sam i Pravni da upišem, ali ima mnogo da se uči za prijemni, i mnogo njih primaju, tako da mi u principu ne znači ništa zbog toliko konkurencije. Ne znam uopšte šta više da radim.

1493
pre 11 godina

Odgovor savetnice:

Nema potebe da paničiš, bolje je da doneseš odluku kojom ćeš biti zadovoljna, pa makar i malo kasnije nego što si planirala, nego da izabereš nešto na brzinu i posle se pitaš da li si pogrešila. U pravu si, na Kriminalističko-policijskoj akademiji postoje uslovi koji moraju da se zadovolje da bi uopšte prijemni i mogao da se polaže.

Super je što si popravila svoj uspeh i što planiraš tako da nastaviš. Bodovi iz škole ponekad mogu da budu odlučujući, ali to sve zavisi od generacije do generacije. To što je na Fakultetu bezbednosti ove godine bila velika konkurencija, ne mora da znači da će i sledeće. Ukoliko stvarno želiš da upišeš taj fakultet, ništa te ne sprečava da pokušaš da ga upišeš sledeće godine, ali ipak bi dobro bilo da imaš i neku rezervnu opciju u slučaju da konkurencija opet bude velika.

Što se tiče turizma, postoji razlika između turizmologa i turističkog vodiča. Za turističkog vodiča je dovoljan kurs koji se završava u okviru škole, a sa turizmologijom možeš da radiš i taj posao, ali i mnoge druge. Evo super teksta o poslu turizmologa: http://old.mingl.rs/karijera/zanimanje_meseca.php/2008/11/26/turizmolog-6.html

 Što se tiče jezika, evo odgovora na slično, samo opštije pitanje, možda će ti pomoći ukoliko želiš da se odlučiš za neki jezik: http://karijera.bos.rs/savetnica/637/koji-jezici-su-najperspektivniji-za-ucenje.html 

Ne razumem ovo što si napisala za Pravni fakultet? Ako sam dobro razumela, misliš da nećeš uspeti da upišeš jer mnogo njih konkuriše? Na Pravnom fakultetu primaju 1500 studenata. Ima dosta da se uči za prijemni, ali to je sve ono što si učila u srednjoj školi. Nije ga toliko teško upisati baš zbog velikog broja koji se prima, ali ipak ima dosta da se uči tokom studiranja. Da li tebe prava uopšte zanimaju ili si razmišljala o tome samo zbog broja studenata koji primaju?  

Dobro porazmisli o svim opcijama. Možeš i da na jednom papiru ispišeš “za i protiv” svakog fakulteta, sve prednosti i mane kojih se setiš i posle možeš da ih uporediš. Nemoj da se opterećuješ time što si neodlučna, već daj sebi nekoliko dana kako bi mogla dobro da promisliš o svemu. Razmisli šta je ono što tebe interesuje, čime bi ti lično volela da se baviš. Super  je što si gledala predmete i što znaš koji ti idu, a koji ti ne idu.

Ukoliko želiš, možeš da zamoliš psihologa u školi da ti da da uradiš test profesionalne orijentacije, ako ima. Ako nema, u Nacionalnoj službi za zapošljavanje rade ovo testiranje.

Evo linka ka našim onlajn testovima http://karijera.bos.rs/testovi/ , možda ti budu od pomoći da shvatiš gde bi veštine koje poseduješ  bile najkorisnije i koja zanimanja odgovaraju tvom tipu ličnosti.

 

Sliku smo našli ovde.