Pitanje savetnici

Šta upisati? Kakvo je stanje u Austriji?

Jako sam neodlučna. Krenula sam u IV razred Ekonomsko-trgovinske škole, naravno, jedna od glavnih tema nas maturana je šta upisati posle srednje škole. Radila sam testove na ovom sajtu, ali opet nisam baš najsigurnija sta upisati. Volim jezike jako, volim putovanja, zbog toga i završavam za turističkog tehničara, ne znam šta Vi mislite? Zanima me takođe kakve su šanse da dalje školovanje nastavim u inostranstvu, Austriji, možda da pauziram 1 god? Upisala bih nešto što bih kasnije mogla da radim za dobru platu, veliku platu? Da, zaboravila sam da pitam, na aerodromu kojih sve poslova ima i kakve su plate? I koja je škola za to potrebna? Da li znate u Austriji kako se poslovi i plate kreću, kakvo je stanje tamo? Nisam sigurna da li ću faks da upišem, pa bih da završim neke kurseve i da odem sa dečkom da se zaposlimo u Austriji, ali nemam nikakve informacije???

1515
pre 11 godina

Odgovor savetnice:

To što si neodlučna nije ništa čudno i sasvim je normalno za nekoga pred kim je velika odluka. Volela bih da mogu da ti kažem da postoji fakultet posle koga bi po zapošljavanju imala veliku platu, ali za tako nešto je nažalost mala verovatnoća. Mali je broj onih koji se odmah zaposle na rukovodećim pozicijama i imaju veliku platu. Danas većina mladih počne sa nekim povremenim poslićima već tokom studija, kako bi kasnije kada završe fakultet imali bar neko radno iskustvo i šta da ponude budućem poslodavcu. I kada se zaposle, obično kreću od nižih pozicija, gde uče posao i vremenom napreduju, dok ne postignu ono čime su zadovoljni.

Što se tiče poslova na aerodromu, postoji veliki raspon radnih mesta, kao i u svakoj organizaciji, hijerarhijski raspoređenih. Kao i svuda, za ekonomistu, finansijskog menadžera i slične pozicije, potreban je Ekonomski fakultet ili neki drugi fakultet sličnog usmerenja. Za psihologa, psihologija, za pravnika koji je zaposlen na aerodromu, Pravni fakultet. Pored toga postoje stjuardese, kontrolori leta, recepcionari i mnogo, mnogo drugih radnih mesta. Procedura za dobijanje posla na aerodromu je ista kao i u svim drugim kompanijama. Ne postoji jedan fakultet koji završavaš specijalno da bi radio na aerodromu, već pronađeš zanimanje koje voliš, završiš taj fakultet pa ako se otvori slobodno mesto, konkurišeš i ako zadovoljiš uslove, dobijaš posao.

Ono što sam uspela da nađem o studiranju u Austriji je da možeš da upišeš njihov univerzitet posle srednje škole, ali bi pre toga trebalo da ideš na intenzivni kurs nemačkog, kako bi dostigla nivo koji se zakonom zahteva da bi mogla da studiraš tamo. Koliko sam uspela da saznam na forumima, da bi stekla pravo da konkurišeš za studije u Austriji, treba ti potvrda o pravu na nastavak školovanja, koju izdaje Ministarstvo prosvete.   

Evo linka na kome možeš pročitati malo više o studiranju u Beču, a ako imaš nekih pitanja, možda bi bilo najbolje da im pišeš: http://www.wien.gv.at/bh-hr-sr/obrazovanje/studiranje.htm

Postojala je WUS Austrija kancelarija u Beogradu, koja je zatvorena 2011. godine, ali je nastavila da sprovodi projekte vezane za obrazovanje mladih. Evo njihovog kontakt mejla: belgrade@wus-austria.org. Ukoliko taj imejl nije aktivan, možeš da im pišeš na imejl u Gracu: office@wus-austria.org i raspitaš se oko svega što te interesuje, moguće je da će oni znati da ti daju detaljnije informacije.

Ako imaš srpsko državljanstvo, malo će teže biti da se odmah zaposliš, jer vizu možeš da dobiješ samo na 3 meseca. Da bi mogla da nađeš posao, moraš da ispuniš neke formalne uslove, a jedan od njih je dobro poznavanje nemačkog jezika, jer bez toga ne možeš da dobiješ posao.

 

Sliku smo našli ovde.