Pitanje savetnici
Voleo bih da studiram veb dizajn, ali u Nišu. Da li postoji neka lakša visoka škola ili fakultet koji bih mogao da upišem?
Voleo bih da studiram veb dizajn, ali u Nišu. Da li postoji neka lakša visoka škola ili fakultet koji bih mogao da upišem, jer sam skoro svake godine imao slabo vrlo dobar uspeh? Bitno mi je i da ta škola bude priznata u inostranstvu, jer ću možda otići u Nemačku posle školovanja. Čuo sam da postoje i kursevi, koji traju po šest meseci ili godinu dana i koji se vrednuju kao da si završio fakultet. Da li možete da mi kažete nešto više o tome?
Odgovor savetnice:
Prilikom izbora buduće obrazovne ustanove veoma je bitno da pođeš od svojih afiniteta i želja. Stoga, nemoj da te obeshrabruje ostvareni uspeh u školi. On jeste vežan, ali nije od presudnog značaja za upis na željeni fakultet/ visoku školu. Rezultati ostvareni na prijemnom ispitu mogu ti svakako pomoći da se nađeš na listi željenih kandidata. Svaki obrazovni program zahteva rad i učenje, a kada se interesuješ za oblast koju studiraš, ono može biti zanimljivo i bez poteškoća.
Nažalost, mi nismo uspeli da pronađemo nijedan fakultet u Nišu sa smerom za web dizajnera. Na Fakultetu umetnosti u Nišu, na odseku Primenjene umetnosti, postoji smer grafički dizajn. Ne znam da li si razmišljao o rezervnoj opciji, u slučaju da ne postoji smer koji ti želiš? Na njihovom sajtu (http://www.artf.ni.ac.rs/index.php/osnovne-akademske-studije/) stoji sledeći opis studijskog programa:
Studijski program Osnovne akademske studije – Grafički dizajn – je program čiji je osnovni cilj osposobljavanje studenata za bavljenje primenjenom umetnošću i pedagogijom. Kao takav, uporediv je sa studijskim programima grafičkog dizajna na primenjenim visokoškolskim ustanovama u našoj zemlji i zemljama evropskog obrazovnog prostora. Sadržaj studijskog programa je koncipiran u skladu sa zahtevima savremene pedagoške prakse koja omogućava edukovanje likovnog pedagoga i svestrane umetničke ličnosti osposobljene za rad u predškolskim ustanovama, osnovnim školama, interdisciplinarnim istraživačkim, grafičkim-dizajnerskim i umetničkim timovima i rad u ustanovama kulture. Stečena znanja su pretpostavka i preduslov za aktivno učešće u umetničkom životu i nastavak usavršavanja na diplomskim akademskim studijama. Student završetkom studija stiče akademski naziv Diplomirani primenjeni umetnik.
Što se kurseva tiče, oni nisu isto što i sticanje obrazovanja u institucijama formalnog obrazovanja, već su više usmereni na praktično osposobljavanje pojedinca za tržište rada, tako da se u tom smislu ne mogu vrednovati kao da si završio fakultet. Postoje sertifikovani kursevi za koje se neki od poslodavaca interesuju i koje vrednuju, jer smatraju da su njihovim zaposlenima neophodni.
U Nišu postoji nekolicina sertifikovanih škola računara, a o njihovim ponudama možeš pronaći na stranici: http://www.itcentar.rs/skolaracunara/kursevi/webdizajn.html
Na sajtu se govori i o sertifikatima koje dobijaš nakon završene obuke:
Svi polaznici koji žele da se sertifikuju dobijanjem međunarodno priznatih diploma imaju mogućnost polaganja ispita u našim testing centrima. Ono što ovakvu diplomu razlikuje od ostalih je činjenica da po polaganju ispita diploma stiže direktno iz najvećih svetskih kompanija (Microsoft, CISCO, Adobe, ETS,ECDL, EBCL...) na kućnu adresu polaznika, što ovakvu diplomu čini priznatom u celom svetu bez nostrifikacije. Ove diplome su takođe poželjne, a sve više i uslov pri zapošljavanju u inostranstvu ili upisu na neki od inostranih fakulteta.
Pored ovog kursa, tu je i VLD škola računara, koja nudi kurseve iz oblasti web dizajna: http://www.vld.rs/flash.html
U našoj bazi obrazovanja možeš pogledati koji sve fakulteti postoje u Srbiji, konkretno i u Nišu, možda će te neki zainteresovati. Evo linka ka bazi: http://karijera.bos.rs/obrazovanje
Što se tiče priznavanja fakulteta u inostranstvu, to zavisi od fakulteta do fakulteta. Obzirom da oblast koja tebe interesuje spada u primenjene oblasti, postoji mogućnost da ti može biti priznata u inostranstvu, ali bi možda morao da daš neku razliku ispita ili dodatno završiš neki kurs, ukoliko se tamo koriste programi koji se u Srbiji ne koriste. Kada pronađeš fakultet koji te zanima, možeš pogledati na njihovom sajtu ili se raspitati u studentskoj službi da li je priznat i u inostranstvu.
Sliku smo našli ovde.