Pitanje savetnici
Šta se tačno podrazumeva pod pojmom "drugi strani jezik" na Filološkom fakultetu u Beogradu? Da li je realno moguće studirati na dva fakulteta istovremeno?
Draga savetnice, zanima me šta se tačno podrazumeva pod pojmom "drugi strani jezik" na Filološkom fakultetu u Beogradu? Da li on ulazi zvanično u diplomu i kako to znanje mogu kasnije da iskoristim, u smislu mogućih ograničenja? (npr. da ga mogu predavati samo u osnovnoj školi i sl.) Takođe, zanima me da li mislite da je realno moguće studirati na dva fakulteta istovremeno? (npr. društveni i umetnički) Hvala. :)
Odgovor savetnice:
Što se odgovora na prvo pitanje tiče, proslediću ti odgovor devojke koja je završila španski jezik na Filološkom fakultetu:
Drugi strani jezik je obavezan jezik za koji se samostalno opredeliš pored osnovnog jezika grupe na kojoj studiraš. Na Uverenju o diplomiranju, odnosno, na Diplomi, ne piše koji je to jezik, ali postoji evidencija o njemu na Uverenju o položenim ispitima. (Meni, recimo, piše da je to engleski jezik B2, a pretpostavljam da bi trebalo da je naznačen nivo i za ostale jezike.) Što se tiče predavanja tog jezika u školi, ograničeni smo samo na prvi ciklus obrazovanja u osnovnoj školi, tj. na niže razrede. U nekim drugim oblastima, tipa u stranim kompanijama, call centrima i sl. nije toliko bitno da li ti je to prvi ili drugi strani jezik ako pokažeš da dobro barataš njime.
Što se tiče studiranja dva fakulteta istovremeno, jeste moguće pod određenim uslovima :) Trebalo bi dobro da poznaješ sebe, u smislu da li si zaista svesna koje sve zahteve studiranje dva fakulteta nosi sa sobom i da li ti možeš tim zahtevima da izađeš u susret. Razmisli o tome koliko si odgovorna, organizovana i vredna, jer je to veoma bitno i za studiranje jednog fakulteta, a u još većoj meri za studiranje dva. Razmisli šta ti to može doneti dobro: npr. veću mogućnost zaposlenja, ličnu satisfakciju ukoliko zaista voliš neke dve oblasti pa ne znaš za koju da se odlučiš. Ali sa druge strane, razmisli i o onome što bi morala da žrtvuješ, jer je studiranje dva fakulteta zaista naporno i zahteva dosta odricanja. Da li ćeš moći da postigneš da ideš na predavanja i na jednom i na drugom fakultetu, da li si spremna da ćeš i kod kuće morati da radiš i učiš dvosturko više i sl. Pritom, imaj u vidu da ukoliko studiraš dva fakulteta, po zakonu ne možeš biti na oba na budžetu.
Pokušaj da staviš na papir dobre i loše strane ove opcije, možda ti to može biti od pomoći da stekneš jasniju sliku o tome koliko je ova opcija za tebe lično prihvatljiva.