Pitanje savetnici
Moj otac želi da upišem mehatroniku kako bih sutra imala posao. Tvrdi da posle fakulteta za književnost neću moći da nađem posao.
Trenutno idem u srednju školu i u velikoj sam dilemi oko odabira fakulteta. Privlače me društvene nauke i skoro sve vrste umetnosti. Razmišljala sam o upisu književnosti. Već dve godine pišem pesme i idem na časove kreativnog pisanja... Završavam srednju školu za tehničara mehatronike i ne znam da li da nastavim u tom pravcu. Za taj smer kažu da je posao budućnosti, ali me ne zanima koliko umetnost. Moj otac želi da upišem mehatroniku kako bih sutra imala posao. Tvrdi da posle fakulteta za književnost neću moći da nađem posao. Uporna sam da završim sto želim, ali moj otac iako mi želi dobro on me na taj način sputava. Ne znam šta da radim. Pozdrav
Odgovor savetnice:
Roditelji često znaju da se ne slože sa našim željama iz najbolje namere, jer misle da nam na taj način osiguravaju bolju budućnost. Tvoje buduće zanimanje svakako treba da bude nešto u čemu ćeš uživati, ali kao što te otac savetuje, treba razmišljati i o budućnosti na tržištu rada. Naravno da bi bilo dobro da te posao koji radiš ispunjava. Nije rešenje ni imati posao i solidnu platu, a da u njemu ne uživaš. Možda ne bi bilo loše da svom ocu kažeš iskreno šta misliš i sa njim porazgovaraš o svojim motivima zašto želiš da upišeš književnosti ili neki drugi društveni fakultet.
Definitivno je pozicija mehatroničara je traženo zanimanje i prema predviđanjima tržišta rada ali i informacionih dostignuća, ovo jeste posao budućnosti. Ukoliko upišeš ovaj smer, ne znači da bi morala da zapostaviš svoju umetničku stranu i kreativno pisanje. Naprotiv, ono ti može upotpuniti slobodno vreme i biti tvoj „prostor“ za relaksaciju i odmor. Na primer, možeš tako orgnizovati radionice kreativnog pisanja za decu, mlade ili nešto slično tome.
Ukoliko se odlučiš da tvoja buduća karijera bude u sferi književnosti, pored škole, možeš da radiš u časopisima, izdavačkim kućama, zavodima, institutima, nevladinim organizacijama i slično. Ukoliko već u toku studija počneš npr. volonterski pa ukoliko budeš imala prilike i honorarno, da se baviš prevođenjem ili radom u nekoj organizaciji gde ćeš i praktično nadograđivati svoje znanje, sigurno ćeš povećati sebi šanse za pronalaženje idealnog posla po završetku fakulteta.
Možda će ti u odluci pomoći ukoliko zamisliš svoj posao jednog dana: kako ti izgleda radno okruženje, kojim poslovima se baviš, sa kojim profilom ljudi stupaš u kontakte.