Pitanje savetnici
Međunarodni odnosi ili menadžment i produkcija pozorišta, radija i kulture?
Dugo sam bila za to da ću upisati Međunarodne odnose na Fakultetu političkih nauka i psihički se pripremala za prijemni još od početka svoje treće godine. Ali međutim, predlog jedne drage osobe, doveo me je do toga da pogledam smer Menadžment i produkcija pozorišta, radija i kulture, koji me je, da budem iskrena, vrlo zainteresovao. Interesuje me, koja je mogućnost zapošljenja posle završetka ovog smera,mogućnost zarade, kao i poređenje ova dva fakulteta i smera, koji ima bolju perspektivu?
Odgovor savetnice:
Kao što i sama znaš, najveća razlika između ova dva zanimanja tiče se oblasti kojima se bave. Međunarodni odnosi se bave proučavanjem međunarodnog sistema, izazovima i pretnjama u međunarodnim odnosima i sl. Sa druge strane, menadžment i produkcija vezani su za umetnost i kulturu. Kod nas jeste malo teže naći posao koji u potpunosti odgovara onim što se uči na studijama međunarodnih odnosa, jer postoji mali broj radnih mesta koja su baš za to definisana. Obično se mladi ljudi koji studiraju međunarodne odnose ili politikologiju, dodatno usavršavaju u sličnim oblastima još tokom studija, kako bi stekli dodatne veštine i pronašli posao u skladu sa svojim interesovanjima. Lično, dosta mladih koje ja poznajem a da su završili međunarodne odnose, angažovani su po organizacijama civilnog društva ili u državnim institucijama, kao što su ministarstva. Konkurencija za zapošljavanje se takođe dosta razlikuje, s obzirom da se na smer Menadžment i produkcija pozorišta, radija i kulture upisuje znatno manji broj studenata nego na smer Međunarodni odnosi. Ono što im je zajedničko jesu kompetencije koje bi trebalo da poseduješ da bi se bavila nekim od ovih poslova. Zanimanja koja bi mogla da obavljaš i posle jednog i posle drugog fakulteta zahtevaju komunikativnost, kreativnost i organizacione veštine.
Možeš da pogledaš opise zanimanja kojima bi mogla da se baviš po završetku ovih fakulteta u našoj bazi zanimanja na portalu BOŠ Karijera.Tu je napisana i mogućnost zarade, prema našim saznanjima, ali naravno to nije pravilo, jer ipak zavisi od institucije u kojoj bi radila.
Diplomirana politikološkinja za međunarodne poslove
Takođe, opis zanimanja producenta možeš pogledati i ovde.
Što se tiče pitanja o mogućnosti zapošljavanja i perspektive, na to pitanje je malo teže odgovoriti s obzirom na to da nijedan fakultet ne garantuje posao po samom završetku. Koji god fakultet da odabereš, dobro bi bilo da se angažuješ još tokom studija kroz različita volontiranja, seminare, stručne prakse itd, i tako stekneš praktično iskustvo i sebi povećaš šanse za zaposlenje. Čini mi se da je ovde više bitno da odgovoriš sebi na pitanje koja oblast od ove dve tebe lično više zanima, čime bi volela da se baviš i kako vidiš svoje radno mesto jednog dana, da li vezano za umetnost ili za politikologiju.