Pitanje savetnici

Da li može da se npr. položi prijemni u Kragujevcu, engleski jezik, Filološki fakultet, pa da se posle prebaci na Filološki u Bg-u?

Zahvaljujem na odgovoru. Ali imam još dva pitanja koja nisu vezana za ovu temu. Prvo, da li može da se npr. položi prijemni u Kragujevcu, engleski jezik, Filološki fakultet, pa da se posle prebaci na Filološki u Bg-u? Koji su uslovi za to, kako se gleda? I drugo pitanje, šta misliš ti o akademiji za estetiku i kozmetiku, tipa onih koje traju po godinu dana, ili dve? Da li se isplati ići tu, dobiti sertifikat o položenom, i zatim otvoriti neki salon lepote? Jer i dosta njih završi fakultet, pa posle sede kući, ili rade nešto što nisu ni pomislili da bi radili, što nije iz njihove struke.

1324
pre 9 godina

Odgovor savetnice:

Što se tiče prebacivanja, svaki fakultet ima svoj pravilnik i najbolje bi bilo da pozoveš direktno Filološki fakultet u Beogradu i raspitaš se da li je to moguće i ako jeste, koji su uslovi. Nisam sigurna da li bi odmah po položenom prijemnom ispitu mogla da se prebaciš. Znam da ukoliko na samom Filološkom fakultetu u Beogradu želiš da se prebaciš sa jednog jezika na drugi, uslov je da očistiš celu godinu koju si upisala, i tek se onda postoji mogućnost za prebacivanje. Moguće je da to pravilo važi i za prebacivanje sa jednog fakulteta na drugi, ali bih ti ipak preporučila da pitaš službu fakulteta kako bi dobila najtačnije informacije.

Istina je da je danas situacija sa zaposlenjem teška i da je veliki broj mladih nezaposlen ili se bavi nečim o čemu nikad nisu razmišljali. Međutim, postoji i veliki broj mladih koji veoma uspešno pronađu posao nakon studija. Činjenica je da sama diploma danas nije dovoljna za zaposlenje, jer poslodavci traže mnogo više. Traže određena znanja i veštine koja su primenljiva na radno mesto, a koje mi nismo imali prilike da steknemo na fakultetu. To se stiče na različite načine, uključivanjem u dodatne aktivnosti na samom fakultetu, ili nekim vidom neformalnog obrazovanja pored fakulteta. Ako si čitala neke odgovore na savetovalištu, možda si videla da ja insistiram na tome da je neophodno da se mladi aktiviraju već tokom studija. Pohađanjem različitih vidova stručne prakse, seminara, volontiranjem, moći ćeš da stekneš praktično iskustvo sa kojim ćeš već na konkursima za posao biti u prednosti nad većinom mladih koji se time nisu bavili tokom studija, a takođe se ujedno spremaš i za svet rada.

Super je što razmišljaš o alternativi za programiranje, koju je veoma važno imati i nije loše što je preduzetnička. Time bi imala zanat u rukama, a to ume da se isplati ako dobro i vredno radiš svoj posao. Samo se nadam da si svesna da otvaranje salona nije tek tako. Za otvaranje salona su ti neophodna prvenstveno velika finansijska sredstva, zatim određena dokumentacija koja se tiče dozvola za rad i sl., a takođe i iskustvo u poslu, redovne mušterije kako ne bi poslovala u gubicima. 

Ja nisam shvatila da li ti to baš voliš i želela bi time da se baviš, ili se raspituješ jer misliš da sa fakultetom nećeš naći posao? Ukoliko je ovo prvo u pitanju, onda mi ima smisla što razmišljaš u tom pravcu. Ukoliko je ipak drugo, ja bih ti savetovala da pokušaš sa nekim fakultetom. Ipak je bitno da u životu radiš nešto što voliš. Samo tako možeš da budeš ispunjena i poslovno. Ova opcija akademije može da ti bude alternativa u bilo kom momentu, u toku fakulteta ili po završetku, s obzirom da traje godinu ili dve, kao što kažeš.