Pitanje savetnici

Imam nedoumicu između tri različite oblasti: molekularna biologija, političke nauke i dramska umetnost.

Dvoumim se između tri fakulteta iz tri različite oblasti. Prvi je Biološki - molekularna biologija, jer mislim da bih mogla da ga završim i dosta je perspektivniji taj posao u odnosu na druge dve oblasti, ali me to toliko ne zanima. Drugi je iz oblasti političkih nauka, što me koliko-toliko i zanima i dovoljno sam ambiciozna da to završim, ali to nije toliko perspektivno. Treća i meni najlepša i zanimljivija oblast je umetnost - dramska umetnost (produkcija i režija nakon bilo kog završenog fakulteta). To nimalo nije perspektivno i imala bih dosta poteškoća da upišem, ali je nešto što bih najradije radila za života. Šta da radim, jer sva stručna lica misle da idem na biologiju? Hvala!

1531
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Znam u koliko se teškoj situaciji sada nalaziš i koliko je odluka koju treba da doneseš za tebe važna.Teško je kada treba da odlučimo između onoga što volimo, a nije toliko perpektivno, i onoga što i nije da nešto volimo, ali je perspektivno. Veruj mi da je to česta dilema i kod starijih, ne samo kod mladih koji se odlučuju šta da upišu. 

Iskreno, malo mi je problematično kada neko kaže da bi upisao nešto što ga baš i ne zanima. Zamisli da se baviš poslom koji te ne ispunjava ceo život. To je užasno naporno. Ako se ne bavimo poslom koji volimo, male su verovatnoće da ćemo ga uspešno obavljati, jer nećemo biti motivisani za učenje, usavršavanje, u krajnjem slučaju, za obavljanje svakodnevnih aktivnosti na radnom mestu. Motivacija je ključan faktor za obavljanje bilo kog posla. Veoma je bitno da na trenutak staviš na stranu sva ta stručna lica i da ti sama razmisliš da li te nešto privlači u toj oblasti, da li možeš sebe da vidiš kako se baviš time. Ukoliko misliš da ima prostora da te zainteresuje više nego sada i da ćeš moći time da se baviš, to je već druga stvar. Ono gde su verovatno te osobe u pravu, jeste da je malo lakše pronaći posao sa tim fakultetom nego ostalim koje si navela.

Teško je govoriti o perspektivi nekog fakulteta, jer kao što i sama verovatno znaš, danas nije dovoljna samo diploma i visok prosek da bi neko dobio posao. Poslodavac danas očekuje da poseduješ i veštine i znanja koja su šira od onih koje ti nudi formalno obrazovanje. Za koji god fakultet da se odlučiš, veće šanse za zaposlenje ćeš imati ako se već u toku studija dodatno aktiviraš, ako pohađaš prakse vezane za svoju struku, različite obuke, seminare, a čak se i volonterski rad danas vrednuje kao veoma značajno radno iskustvo. Time bi stekla praktične veštine koje se cene u svetu rada i brzo bi se snašla na novom radnom mestu, što je poslodavcima veoma bitno. Ako tako gledaš, nijedan fakultet nije neperspektivan i zaposlenje će ti zavisiti od toga koliko ti uložiš u usavršavanje sebe i svojih kompetencija. Nažalost, u današnjoj situaciji uvek postoji mogućnost da se za posao sačeka neko vreme, ali ipak, najmanje 4 godine su ispred tebe koje možeš da iskoristiš najbolje moguće. Taj dodatni angažman je dosta bitan za politikologe, jer na taj način pronađu oblast koja ih konkretno zanima i kojoj žele da nastave da grade svoju karijeru. Oni danas rade u različitim institucijama, kao što su državni organi, javne službe i korporacije, nevladine organizacije, istraživački instituti, ambasade,  itd. Ovde možeš naći tekst o zanimanju meseca, baš o poslu politikologa. A ovde iskustvo svog vršnjaka koji je proveo jedan dan sa profesorom na tom fakultetu.

Što se tiče dramske umetnosti, u pravu si da se teško upisuje, a i nije nešto veliki broj raspoloživih radnih mesta. Kod nas to nije tako rasprostranjeno kao u inostranstvu, gde postoji veliki broj produkcijskih kuća, a samim tim i radnih mesta. Ono što je dobro je da nakon ovih smerova možeš da nastaviš da se usavršavaš u inostranstvu i svoju karijeru tamo nastaviš. Naravno, nije da je kod nas ova oblast apsolutno nerazvijena. U njoj ima dosta prostora za usavršavanje i napredovanje i isto važi kao što sam ti gore napisala za politikologiju - što više ulažeš u sebe i svoje obrazovanje, to ćeš biti kompetentnija na tržištu i imati veće šanse za dobar posao jednog dana. O poslu producenta možeš pogledatiovde, a režisera ovde.

Ovo je ipak odluka koja bi trebalo da bude samo tvoja. Naravno, saslušaj sve osobe oko sebe, ali prosto objektivno oceni u kojoj meri se slažeš sa nečim što kažu, a u kojoj meri ne. Stavi na papir za i protiv upisa sva tri fakulteta. Deluje smešno, ali radi :) Tako ćeš barem steći jasniju sliku koji te najviše zanima, a koji najmanje i možeš bar jedan da eliminišeš. Dobro bi bilo da ti svakako jedan bude rezervna opcija, da polažeš prijemni na dva fakulteta. 

Prosto, razmisli o svojim prioritetima i interesovanjima. Da li bi više volela da radiš posao koji možda, ali samo možda neće biti plaćen koliko očekuješ, ili posao koji će biti dobro plaćen, ali te ne zanima mnogo.

Volela bih da sam ti više pomogla, ali je ipak na tebi da prelomiš :) Srećno!