Pitanje savetnici

Bojim se da ne donesem pogrešnu odluku

Sada upisujem drugu godinu Pravnog fakulteta, ali se na tom fakultetu, niti u profesiji pravnika, apsolutno ne pronalazim. Ove godine sam pokušala da upišem psihologiju, koja mi je najveca želja jos od druge godine srednje škole, ali nisam uspela. Želela bih da pokušam i sledeće godine, ali se bojim da ne donesem pogrešnu odluku, s obzirom na to da svi u mom okruženju govore da sa Pravnim fakultetom imam veće šanse za zaposlenje i da bi bavljenje psihologijom bilo preteško za mene, s obzirom na to da sam jako osetljiva osoba. Iako mi polaganje ispita na Pravnom ide poprilično dobro, ja sam konstantno tužna i nesrećna, i ipak ne želim da odustanem od onoga u cemu se vidim. Ukoliko i sledeće godine pokušam da upišem psihologiju, i opet ne uspem, zanima me da li bih uz polaganje diferencijalnih ispita mogla da upisem master na psihologiji, i da li bih nakon toga mogla da radim bilo sta vezano za psihologiju? Raspitivala sam se i o kursevima psihoterapije koji se završavaju nezavisno od fakulteta, ali sam cula da ja, nakon Pravnog, ne bih imala pravo da se upišem, pa me zanima da li je to tačno? Hvala unapred.

1734
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Verujem da se sada osećaš tužno i da nisi sigurna šta je najbolje da uradiš. Nije retkost da osobe shvate da im fakultet ne odgovara u potpunosti tek kada ga upišu. Važno je da se ne obeshrabriš zbog toga. Veoma je dobro što si odvojila vreme da sada pažljivo razmisliš o svim mogućim opcijama koje imaš i o tome čime bi želela da se baviš. 

Ako sam te dobro razumela, tvoja odluka je da ponovo konkurišeš za upis na psihologiju. Za upis na ovaj program već nekoliko godina unazad zaista postoji visoka konkurencija. Međutim, takođe je tačno da u gotovo svakoj generaciji psihologiju upisuju i iz drugog ili trećeg puta. Ako se odlučiš da ponovo spremaš psihologiju, dobro je da razmisliš o tome šta ti je predstavljalo problem prošlog puta i kako možeš da popraviš svoj uspeh na prijemnom ispitu. Takođe, možeš da potražiš informacije o tome kako da spremiš prijemni od studenata psihologije i da pogledaš prethodne testove znanja na prijemnom ispitu.

Na osnovu ovoga što si mi napisala pretpostavljam da te najviše interesuje klinička psihologija. Upisati master studije psihologije posle završenih studija na nekom drugom fakultetu jeste moguće posle polaganja diferencijalnih ispita. Više o tome možeš pročitati na sajtu fakulteta koji te interesuje. Odluka o tačnom broju diferencijalnih ispita koje bi morala da položiš donosi se na osnovu upoređivanja programa studija koje si završila i studija psihologije. Međutim, nakon ovog mastera nije moguće da obavljaš sva zanimanja kao osobe koje su završile osnovne studije psihologije. Ono što bi master studije iz psihologije posle osnovnih studija prava mogle da ti omoguće jeste da na neki način kombinuješ ove dve delatnosti i da budeš u prednosti za konkurisanje za one poslove koji zahtevaju znanja iz obe ove oblasti. Na primer, takve su oblasti forenzičke psihologije i psihologije prava. U ovoj oblasti postoji veliki broj prilika za usavršavanje u inostranstvu, takav je na primer ovaj program http://legalpsychology.eu/index.html

Što se tiče psihoterapijskih škola, postoji više pravaca u psihoterapiji. Za većinu njih uslov je završen studijski program psihologije, medicine, defektologije ili socijalnog rada, ali postoje i neke škole koje nemaju taj uslov (na primer ovahttp://www.ip.org.rs/edukacija.php). Više o tome možeš pročitati na ovoj adresi http://www.epsihoterapija.com/edukacija-za-terapeute

Ukoliko se odlučiš za kliničku psihologiju i psihoterapiju, to će podrazumevati i da radiš na sebi, to jeste na svemu onome što misliš da može da te spreči da budeš dobar klinički psiholog ili psihoterapeut. Što se tiče zaposlenja, i posle studija prava i studija psihologije postoje prilike za zapošljavanje ili samozapošljavanje, ali je važno da se tokom studija dodatno angažuješ u onim oblastima koje te interesuju – da pohađaš prakse, obuke i da učestvuješ u različitim vidovima neformalnog obrazovanja. Više o tome možeš da se informišeš u univerzitetskom Centru za razvoj karijere i savetovanje.