Pitanje savetnici

Da li da promenim fakultet?

Dobro veče. Završila sam jezički smer u gimnaziji i svake godine, osim u 2., sam bila odlična. Nisam bila sigurna šta da upišem skoro do samog prijemnog. Prvo sam želela pejzažnu arhitekturu, pa ekologiju, pa industrijski dizajn. Na kraju sam se prijavila na Filološki u Bg-u za Ruski jezik, i za Engleski u Kg-u kao alternativu. Pripreme za prijemni (2-3 nedelje) su mi bile već poznate i lake zbog srednje. Upala sam na oba, samo što na prvom nisam bila na budžetu,a na drugom jesam. Izabrala sam engleski, jer nisam želela da trošim moje za Ruski, za koji kada sam čula da nisam na budžetu, nisam ni imala toliku želju. Inače, oduvek sam volela i znala da crtam i menjala sam nekoliko sportova, ali ni na jednom se nisam zadržala, i nisam bila među najboljima u košarci koju sam do 5. osnovne trenirala. Smatram da sam takmičarskog duha ali da ne verujem dovoljno u sebe. Dok sam išla u srednju, čekala sam da prođe i da upišem nešto zanimljivije. Sada, dok studiram Engleski, ne osećam se ispunjeno i tražim nešto pored fakulteta što će da mi ispuni vreme (plivanje, razmišljam o pripremi za neki od umetničkih fakulteta). Gradivo sa faksa mi lako pada, ali mislim da bih se u crtanju ili čak na DIF-u vise pronašla. Međutim, previše me je strah da ne uspem u tome, ili da ne donesem pogrešnu odluku. Iako mi jezici lako idu i volela bih da znam više njih, i da vidim razna mesta u svetu u budućnosti, znam da ne bih volela da radim kao profesor, prevodilac ili turistički vodič, i da mi život prođe u nezadovoljstvu. Da li da promenim fakultet ili da ostanem? Sta predlažete? Hvala unapred!

1478
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Verujem da si sada zbunjena i da nisi sigurna kakav treba da bude tvoj naredni korak. Važno je da se ne osećaš kao da si pod pritiskom da doneseš pravu odluku. Ako osećaš strah, to ti može biti prepreka da razmisliš o svojim mogućnostima. Možda želiš da odluka koju sada doneseš bude takva da si 100% sigurna da je ona prava za tebe. Međutim, verovatno je da nikada nećeš biti potpuno sigurna u ispravnost odluke. Važno je da je tom procesu odlučivanja prethodilo upoznavanje sebe - svojih interesovanja, veština i vrednosti, traženje informacija koje ti mogu pomoći u odlučivanju i pažljivo razmišljanje o svojim mogućnostima. U tom slučaju možeš biti sigurnija da ti odluka koju si donela više odgovara u datom trenutku.

Situacija sa svetom rada je sada takva da je verovatno da će svaka osoba promeniti više zanimanja u toku svog života. To ima svoje dobre i ne tako dobre strane. Sa jedne strane, to može da stvori osećanje nesigurnosti i zbunjenosti pred velikim brojem izbora. Međutim, to takođe znači i nešto dobro -  nijedna odluka koju doneseš sada neće biti konačna i neponištiva. Moguće je da ćeš više puta u životu biti pred sličnim dilemama o tome kakav izbor u vezi sa karijerom treba da doneseš. Takođe, važno je da imaš u vidu i da je pored diplome koju ćeš imati i formalnog obrazovanja, za zapošljavanje takođe važno i neformalno obrazovanje - učestvovanje u različitim obukama i kursevima kao i sticanje praktičnih znanja i veština. S obzirom na to, odluka koju doneseš u vezi sa fakultetom jeste važna ali nije jedina koja je ključna za posao kojim se možeš baviti u budućnosti.

Hajde da razmislimo sada koje su mogućnosti pred tobom. Sa jedne strane postoji opcija da završiš studije engleskog. Ako sam te dobro razumela, ne želiš da se baviš zanimanjima koja su najdirektnije povezana sa tim studijama - profesor i prevodilac. Da li bi u tom slučaju  razmislila o tome da istražiš da li postoje druga zanimanja kojima bi se mogla baviti nakon ovih studija? Kako sam shvatila učenje novih jezika i usavršavanje onih koje znaš jeste nešto što te interesuje. Da li postoji neki način da povežeš to sa tvojim drugim interesovanjima, i da odabereš neku drugu opciju? Nije neobično da se diplomci ovih studija usavršavaju i u drugim oblastima.

Sa druge strane, postoji i mogućnost da promeniš studije. Određeni broj studenata shvati kada nešto upiše da ne želi time da se bavi, to nije toliko retko. U tom slučaju možda bi ti koristilo da razmišljaš o tome kojim zanimanjima bi želela da se baviš, pa tek onda koje studije odgovaraju tim zanimanjima. Recimo, posle nekih od studija koja si pomenula, kao što je DIF, takođe bi mogla da budeš profesor, trener ili organizator nastave. Da li bi te to interesovalo? Slično možeš da uradiš i za ostale opcije o kojima razmišljaš.Takođe, za neke opcije ti možda i ne budu neophodne studije, već se možeš usavršavati u toj oblasti i samostalno. Ukoliko ne znaš kako neko zanimanje izgleda, bilo bi dobro da uložiš trud da pronađeš više informacije o tome, kroz čitanje različitih opisa poslova ili razgovorom sa ljudima koji se bave tim zanimanjem. Važno je da razmisliš o zanimanjima i zbog toga što se može dogoditi da bez obzira šta da upišeš, da ti to ponekad to neće biti interesantno. Neka od naših interesovanja i ne moraju biti direktno vezana za zanimanje, već se njima možemo baviti i u slobodno vreme ili kao neku dodatnu aktivnost ili posao.

Postoji više tehnika koje ti mogu pomoći u donošenju odluke. Možeš napisati razloge za i protiv za svaku opciju o kojoj razmišljaš. Koje su pozitivne a koje negativne posledice svake od njih? Koji razlozi su tebi važniji od drugih? Pored toga, možeš pokušati da zamisliš šta će se dogoditi u slučaju da se odlučiš za jedan odnosno za drugi pravac. Šta će se promeniti u tvom životu? Kako se osećaš kada pomisliš na te promene? Pored toga, možeš razgovarati sa nekim o svojim nedoumicama. Konačna odluka je samo tvoja, ali može ti značiti da naglas saopštiš sve svoje dileme.  

Želim ti puno vere u sebe u ovom procesu odlučivanja. Ukoliko postoji još nešto sa čime mogu da ti pomognem, slobodno mi napiši.