Pitanje savetnici

Koji jezici su najperspektivniji za učenje?

Koji jezici su najperspektivniji za učenje?

2074
pre 11 godina

Odgovor savetnice:

Reći koji su jezici najperspektivniji je veoma teško. Zavisi čime bi ti volela kasnije da se baviš. Ukoliko bi volela da predaješ u školi, upoznata si sa tim koji se jezici predaju – engleski, francuski, nemački, latinski, ruski... S druge strane, danas postoji veliki broj privatnih škola jezika, koji nude kurseve različitih jezika, kojih nema u srednjim školama, npr. norveški, grčki, kineski, arapski i mnogi drugi.

Svaki jezik ti u principu nudi isto. Pored rada u školi, možeš da budeš prevodilac, da radiš u ambasadi, da držiš privatne časove. Sve zavisi koliko je koji jezik zastupljen kod nas. Mali broj onih koji se baš pokažu i budu uspešni, ostaje da radi na fakultetu.

Možeš da pogledaš oglase za posao (npr.  www.infostud.com ili www.lakodoposla.com ), da vidiš koji su jezici traženi. Kod nas su ipak i dalje najtraženiji oni koji se uče u srednjim školama. Sa druge strane, čula sam i da se sada sve više traži i kineski, ali ako si spremna da se seliš zbog posla u neku drugu zemlju, i to su uglavnom prevodioci u firmama.

Ipak bi trebalo da imaš u vidu da je sa jezicima dosta teško naći odgovarajući posao odmah po završetku fakulteta. Za koji god da se odlučiš, velika je verovatnoća da će ti trebati mnogo strpljenja, rada i truda kako bi došla do zaposlenja koje budeš želela. Mesta u školama su uglavnom popunjena i ređe se otvaraju konkursi za posao. Takođe zavisi i od toga u kom bi mestu radila. U većim mestima uglavnom ima više filologa, pa je teže naći posao. Svi izbegavaju manje gradove, žele da rade u većim, a ponuda radnih mesta je mala. Uglavnom studenti već tokom studija počnu honorarno da se bave prevodima, pa se kasnije dalje usavršavaju u skladu sa tržištem rada. Ukoliko budeš bila ambiciozna i imala mogućnosti, možeš i da pokušaš da otvoriš sopstveni kurs ili da pokušaš da popularizuješ neki jezik koji ovde nije toliko zastupljen.

Sve u svemu, ne može se baš sa sigurnošću tvrditi koji je jezik najperspektivniji. Ima onih koji su završili npr. engleski, pa su našli odmah posao, a ima i onih koji sa istim tim jezikom godinama ne mogu da dođu do posla. Jeste teška današnja situacija sa nalaženjem posla sa jezicima, ali ukoliko je to ono što stvarno voliš i želiš time da se baviš, nemoj da se obeshrabriš. Upiši ono što želiš, daj sve od sebe kako bi ostvarila svoje želje i veruj da ćeš u tome uspeti.

 

Sliku smo našli ovde.