Pitanje savetnici

Razmišljam da upišem arhitekturu

Učenik sam 4. razreda Gimnazije.. Razmišljam da upišem arhitekturu.. ali naravno, plašim se, što je i normalno. Obradovalo me kada sam čuo da je prijemni drugačiji, tj. da se ne polaže crtanje na prijemnom. Sastoji iz dva dijela. Jedan dio pitanja biće iz kulture i arhitekture, a drugi dio će se odnositi na razumevanje i logičko zaključivanje.. Međutim, gledao sam pitanja sa prijemnog, deluju teško (za mene koji tek u maju sledeće godine završava srednju ) E sad, postoji li neka konkretna literatura iz koje se sprema prijemni? Neka posebna ili? Maksimalno može da se osvoji 60 poena, a pitanja ima 90.. pa koliko poena nose pitanja? Verovatno u zavisnosti od težine pitanja... ali neka moraju nositi manje od jednog poena (ako sam ja to dobro razumio).. Ja nisam siguran još, nikada nisam crtao (ono ozbiljno crtao), i malo se bojim matematike (mada skoro da je nema više, tako su mi rekli..). Na koji način se polažu ispiti? Usmeno jedan dio? Pismeni? Crtanje? Kao sto rekoh nikada crtao nisam...ali vjerujem da je sve moguće uz rad....pa se pitam da li je Arhitektura za mene. Hvalaa unapred!

5535
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

U pravu si, prijemni ispit za Arhitektonski fakultet je izmenjen i podrazumeva drugačiji koncept koji si dobro opisao. Većinu informacija koja ti je potrebna možeš naći u konkursu i na sajtu Arhitektonskog fakulteta. Konkurs nije još uvek objavljen za upis u ovu školsku godinu, ali možeš da pogledaš prošlogodišnji na adresi http://www.bg.ac.rs/files/sr/upis/osn-i-integr-akademske/AF-upis-2015.pdf.

Koliko mogu da vidim iz prošlogodišnjeg konkursa, nije navedena posebna literatura za spremanje ovog ispita. Za svaki slučaj, možeš to da proveriš sa studentskom službom fakulteta. Zaposlene u ovoj službi možeš dobiti na broj +381 11 3370199 ili im poslati imejl na adresu studentskasluzba@arh.bg.ac.rs. Što se tiče pitanja u vezi sa oblastima kulture relevantnih za studije arhitekture, možeš da pokušaš da pronađeš različitu literaturu iz ovih oblasti. Sa druge strane, za pitanja u oblasti razumevanja i logičkog zaključivanja verovatno nije potrebna neka posebna priprema. Verujem da ti na prvi pogled pitanja mogu delovati teško, ali treba da imaš u vidu da još uvek nisi počeo da se spremaš za prijemni ispit i da situacija može biti bolja posle više vežbanja pitanja ovog tipa i učenja. Ne bih mogla da ti kažem tačan način bodovanja na prijemnom ispitu, ali i to je jedno od pitanja koje možeš da postaviš studentskoj službi fakulteta.

U vezi sa tipom ispita i samim predmetima možeš se više informisati na samom sajtu fakulteta na adresi http://www.arh.bg.ac.rs/programi/osnovne-akademske-studije-arhitektura-201516/. Tu možeš pogledati i koliko je zastupljena matematika, a zaista je nema puno. U skladu sa samim tipom ovog fakulteta i zanimanjima kojima se možeš baviti po njegovom završetku, sigurno je da je crtanje deo većine ispita. Svakako si u pravu kada kažeš da se i ta veština može unapređivati. Takođe, treba da imaš u vidu i da je crtanje u arhitekturi specifično po tome što je za njega važna sposobnost shvatanja odnosa u ravni i prostoru. Evo jednog opisa te sposobnosti, prema kojem nam ona „omogućava da sagledamo odnose delova i celine u ravni, da zamišljamo trodimenzionalni izgled predmeta, njihov izgled pod različitim uglom gledanja i u različitim položajima, da dvodimenzionalni prikaz (skica, mapa, crtež) zamislimo u prostoru, da možemo da zamislimo crtež kao predmet i obrnuto, da se snalazimo u prostoru". Ukoliko misliš da bi ti značilo da proceniš u kojoj meri sada imaš razvijenu tu sposobnost, možeš potražiti upitnike o sposobnostima na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje, a možeš se obratiti i školskom psihologu ili nekom drugom psihologu koji se bavi karijernim savetovanjem i koji ti može zadati odgovarajući test.

Nadam se da sam ti malo pomogla. Ukoliko imaš još neko pitanje ili nedoumicu, slobodno mi piši.