Pitanje savetnici

Ne mogu da se odlučim koji fakultet da upišem

Ne mogu da se odlučim koji fakultet da upišem, a već je sredina februara. Počela sam da se spremam za medicinu čisto da bih spremala nešto i to sam odlučila bukvalno preko noći jer je medicina trenutno najperspektivnija, a i mogu da odem iz zemlje. Međutim, ne znam koliko me to privlači. Oduvek su me zanimale društvene nauke i jezici, ali to nije baš perspektivno. Da li da upišem ono sto volim ili nešto što me i ne privlači baš puno, ali je traženo?

1161
pre 8 godina

Odgovor savetnice:

Verujem da si sada zabrinuta zbog toga što nisi sigurna da li si donela odgovarajuću odluku a i zbog toga što se približavaju datumi prijemnih ispita. Bilo bi dobro da ipak sada odvojiš vreme da razmisliš o tome šta želiš, pošto je ta odluka važna za tebe.

Čini mi se da ti je dosta veliki problem sada to što nisi sigurna da li je Medicinski fakultet nešto što te interesuje. Rekla si mi da je glavni razlog za odluku da se spremaš za taj fakultet to što je perspektivan. Kao što i sama znaš, i sa drugim fakultetima bi imala mogućnosti da nastaviš obrazovanje u inostranstvu ili da se tamo zaposliš. Postoje primeri osoba koje su završile i fakultete u oblasti društvenih nauka, nastavile obrazovanje tamo i zaposlile se. Recimo, sa završenim određenim jezicima mogla bi da radiš u pojedinim međunarodnim kompanijama kojima su potrebni prevodioci. Međutim, ne bi bilo loše da razmisliš o tome kako bi moglo da izgleda tvoje zanimanje nakon Medicinskog fakulteta i koliko ti to odgovara, a onda da razmisliš o sličnim zanimanjima nakon drugih fakulteta u oblasti društvenih nauka. Da li te interesuje neki specifičan fakultet i zanimanje? A koje zanimanje odgovara tvojim veštinama, znanjima i sposobnostima?

Jedan dobar razlog za upisivanje studija koje nas interesuju, jeste taj što smo onda motivisani da se time bavimo, da ulažemo trud u sticanje znanja i veština, da se usavršavamo. Kao što i sama znaš, studije na Medicinskom fakultetu traju šest godina i podrazumevaju dosta truda i posvećenosti. Ukoliko želiš da se baviš tim zanimanjem, to ti može taj proces učiniti lakšim. Takođe, važno je da imaš u vidu da ne moraš sva interesovanja koje imaš da zadovoljiš kroz studiranje i bavljenje određenim zanimanjem. Pored toga, možeš i da razmišljaš o tome na koji način možeš da kombinuješ svoja interesovanja. Recimo, i ukoliko završiš Medicinski fakultet, možeš da usavršavaš svoje poznavanje različitih jezika (a to će ti biti i od izuzetne pomoći ukoliko odlučiš da nastaviš školovanje/tražiš zaposlenje u inostranstvu).

Na kraju, mislim da bilo veoma dobro ukoliko ne bi postavila dilemu upisivanje onoga što voliš i što nije perspektivno/upisivanje onoga što ne voliš i što je perspektivno. Ukoliko razmisliš o onome što te interesuje i istražiš sve mogućnosti za (samo)zapošljavanje, možda ti se ukažu neke opcije koje bi mogle da budu i u skladu sa tvojim interesovanjima i u skladu sa potrebama tržišta rada. Pri tome, ukoliko planiraš da tražiš zaposlenje u inostranstvu, važno bi bilo da istražiš i koje su mogućnosti za zapošljavanje sa određenim profilom u zemlji u kojoj bi tražila zaposlenje.