Pitanje savetnici

Novinarstvo, PR, menadžment

Čitajući sve ove mejlove uglavnom svojih vršnjaka, shvatam da svi imamo slične probleme - a to je kako doneti pravu odluku u vezi sa životnim zanimanjem. Ja imam još samo godinu dana za razmišljanje na tu temu. Društveni sam smer i znam da u mom životu nema mesta prirodnim naukama, pre svega zato što sam velika pričalica.

Moj životni san jeste taj da se bavim novinarstvom, tačnije voditeljstvom i u tome se za sada snalazim radeći omladinsku emisiju na lokalnoj televiziji. Takođe pišem i za razne časopise. Međutim, strah me je da upišem novinarsvo na Političkim naukama, jer ne znam koliko će to usloviti moj put ka željenom zanimanju, a koliko otvoriti nove puteve, jer me bukvalno ograničava samo na to zanimanje.

Redovno učestvujem na takmičenjima iz srpskog jezika, dosta čitam i sve to mi ukazuje na to da treba da upišem srpski jezik. Ipak, ja sebe za sada ne vidim kao profesorku, zato što sam previše vesela i ne znam da li bih uspevala da izdržim časove i konstantno ponavljanje gradiva.

Volim putovanja, da razgovaram sa ljudima, delim savete, pomažem, držim govore, promovišem i slično, tako da bih volela da se bavim nečim što sve to uključuje. Menadžerstvo mi se ne čini loše, ali mislim da ima toliko nezaposlenih PR-ova. Da li je to tako i koja je škola najbolja za to? Šta je potrebno menadžeru da bi uspeo i kolike su šanse za uspeh?

Još jedan smer na političkim naukama mi deluje primamljivo - međunarodna saradnja. Da li imate neke informacije u vezi s tim? Sve što sam saznala na njihovom sajtu mi nije dovoljno.

Mislim da sam se sada baš raspisala, ali sam stvarno rekla sve ono što mi se mota po glavi. Totalno sam izgubljena i ne znam hoću li se snaći i na kraju odabrati nešto od čega ću kasnije moći solidno da živim, ali i da uživam radeć.

1228
pre 12 godina

Odgovor savetnice:

Kao što si i sama napisala, a i iz pisma se naslućuje, malo si zbunjena i pod utiskom od predstojećeg izbora, mogućnosti i posledica. To je potpuno normalno stanje, čak je mnogo ređe da su đaci u tvojim godinama potpuno sigurni i odlučni u svojim planovima. Stvar je samo da ne bi trebalo tom osećanju i stanju da se prepuštaš i da ti misli "šaltaju" sa jednog na drugi izbor.

Na početku pisma navodiš da ti je novinarsvo želja i ambicija, ali posle se ispostavlja da se plašiš da se samo na njega ograničiš. Ograničenja dolaze od nas samih a ne od neke neverovatne sile inercije, pa ni izbora fakulteta. Ako misliš da ćeš se jednog dana zasititi i poželeti da radiš nešto drugo, da, verovatno da će se to desiti, ali to nije uslovljeno izborom profesije. To se dešava u svim profesijama, nekim ljudima je to intezivno i definitivno i onda ako su pametni, smognu snage i promene zanimanje (što nije nemoguća misija), a drugima je to trenutno stanje zasićenja koje prođe i opet nađu načina da uživaju u svom poslu.

Ako želiš da se u buduće baviš novinarstvom ali ne želiš da studiraš FPN, a sa druge strane jezik i književnost ti idu odlično - pa tu je možda odgovor. Ti možeš da studiraš neki smer na književnosti i paralelno honorarišeš kao novinar i krčiš sebi put ka tim vodama i ne moraš nikada da budeš profesor u školi. Književnost ne školuje profesore automatski, istina je da mnogi rade posle taj posao, ali to nije obavezno. Na našem sajtu u rubrici zanimanje meseca imaš tekst o FPN-u i njegovim smerovima i poslovima koji se posle rade. Evo ti link, imaš tu tekstova i o drugim zanimanjima pa pogledaj možda nađeš nešzo zanimljivo za sebe.

Što se menadžerskog posla tiče, i posla PR-a... vi mladi često ste zbunjeni i nemate jasnu predstavu o čemu se tu radi. To i nije čudo zato što nemate direktnog kontakta sa tim poslovima, a na TV-u se non stop razbacuju tim pojmovima i suviše olako. To su dva različita zanimanja. PR ili stručnjak za odnose sa javnošću je neko ko najčešće brine za interese i dojam o svom klijentu u javnosti, ako je jedan klijent (osoba, velika, mala firma, državna ustanova, bolnica, banka...) u pitanju, onda taj PR radi za njih, a nekada može da radi i u PR agenciji koja istovremeno opslužuje više klijenata.

Menadžer može biti i PR, onda je on PR menadžer. Ali pod menadžmentom se ipak podrazumeva neka druga oblast. Ona se kod nas povezuje najviše sa ekonomijom i poslovima koji su ekonomske prirode. Menadžer je zapravo neko ko upravlja nečim, to može biti firma, ili deo firme ili samo jedan deo posla manjeg, može biti neka institucija - kao što je dom zdravlja, a može biti i nešto deseto.

Među menadžerima postoji velika hijerarhija. Da bi neko bio menadžer on mora da poseduje znanja iz oblasti u kojoj je zaposlen, kao što je recimo bankarski sektor, ili zdravstveni sektor, ili socijalni sektor, dakle mora da poznaje suštinu stvari kako one funkcionišu ali mora i da zna menadžerski deo posla. Menadžer je češće titula, ali retko je i zanimanje za koje se školujemo. Nadam se da si razumela o čemu govorim, ako nisi piši, pa ću ti razjasniti.

Za PR-a uglavnom je neophodno ili da završiš neki osnovni fakultet, možda neke seminare i u toj oblasti zastupaš nekoga, možeš i master posle osnovnih studija i onda si definitivno stručnjak u toj oblasti. A za menadžera postoje neki fakulteti, privatni uglavnom, i postoji FON koji se bavi na smerovima ipak nekim usmeravanjem u pravcu bilo velikih industrijskih sistema ili malih preduzeća ili informacione tehnologije. Nadam se da je ovaj odgovor makar malo pomogao. Kada krenu stvari da ti se kristališu, ako imaš novih pitanja i nedoumica, naravno, javi se ponovio. 22 Sep 2009