Pitanje savetnici

Novembar je, a ja ne znam šta bih upisala

Dobar dan. Želim da se zahvalim što ste mi odgovorili. Uradila sam sve testove i rezultati su mi pomogli da suzim izbor, ali i dalje ne mogu da odlučim šta želim. Ispalo je da su mi veštine istraživačke, analitičko mišljenje i menadžment novca. Sa prva dva se slažem, al sa trećim nisam sigurna :D Interesovanja su mi medicinske, kreativne i duhovne delatnosti, osobine spontanost i nekonvencionalnost. Sada razmišljam izmedju specijalnog pedagoga na Defektološkom (brine me to da li ću uspeti da doprem do te dece i da li ću uspeti da im pomognem), psihologije (ali brine me to što sa psihologijom nema posla, a i ne znam kako ce mi ići učenje s obzirom na to da sam imala psihologiju u drugoj godini i nisam nešto bila oduševljena njome, tj. tom teorijom, više me interesuje praksa i pomaganje..); medicine (još od malih nogu želela sam da se bavim time, da pomažem ljudima, imam sve te predispozicije, ali brine me to što su lekari u jako lošem položaju, zdravstvo u Srbiji.. i ne znam da li sam spremna na sve te žrtve zarad toga). Ne bih da Vas gnjavim sada time, zato cu skratiti maksimalno: Poljoprivrednog, a smer još ne znam pošto mi ništa ne deluje preterano zanimljivo i Farmaceutskog (ja stvarno ne volim organsku hemiju, ali razumem hemiju kao hemiju, pa su mi rekli da ne bi bilo loše da razmislim o ovome). U jako velikim dilemama sam, novembar je, a ja još ne znam sta hoću. Shvatam da ni Vi ne možete da odlučite umesto mene, ali značio bi mi neki savet kako da se dalje usmerim. Hvala, unapred <3

817
pre 5 godina

Odgovor savetnice:

Hvala što si se ponovo javila :)

Logično je što su ti istraživačke i analitičke veštine razvijene, s obzirom da ideš na prirodno-matematički smer. Vidim da ipak naginješ ka humanističkim naukama. Ne znam samo odakle sad Poljoprivredni fakultet? :)

Pa da počnemo od onoga što si izdvojila. Specijalni pedagog jeste lepo zanimanje. Jasno mi je da te brine da li ćeš dopreti do te dece, ali to je ono što svakog mladog čoveka koji želi da se bavi pomagačkim profesijama u početku brine. Za koji god fakultet da se odlučiš, tokom studija ćeš dobiti osnovno znanje, alate i metodologiju koju ćeš primenjivati u radu. Kada budeš počela da radiš, sa godinama iskustva ćeš imati sve veću sigurnost u sebe i ta briga će nestati.

Zašto misliš da sa psihologijom nema posla? Evo, ja sam psiholog pa imam posao J Ne rade psiholozi samo u školama. Još si u prvom pitanju koji si mi postavila rekla da te zanima i psihoterapija. Sa studijama psihologije bi po završetku studija mogla da biraš psihoterapijski modalitet i da se baviš i time pored primarnog zanimanja. Čime sve možeš da se baviš kao psiholog pogledaj ovde. A o psihoterapiji ovde. Na studijama ima dosta statistike, a postoji i posebna grana istraživačke psihologije u kojoj bi tvoje veštine i interesovanja mogla da dođu do izražaja. Pogledaj i smerove pedagogije i andragogije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, možda će ti i to biti interesantno kao rezervna opcija.

Da razjasnimo nešto se tiče učenja teorije, za šta si rekla da je razlog zbog kog se premišljaš o upisivanju psihologije, u ovom konkretnom slučaju. Za koji god fakultet da se odlučiš, pogotovo ako bude humanistički, teoriju ćeš teško zaobići. Bez teorije, nema dobre prakse. Dakle, tvoje je da na fakultetu stekneš bazu, teorijsku osnovu od koje ćeš krenuti dalje da se razvijaš kroz praksu. Mislim da mali broj studenata voli teoriju više od prakse, ali je naš sistem formalnog obrazovanja jednostavno takav.

Što se medicine tiče, kao i kod svakog zanimanja, imaš one koji su zaposleni i koji su nezaposleni. Kada se radi o medicini, ono što odbije mlade od studiranja jeste što studije dugo traju. Posle šest godina osnovnih studija i završenog staža, možeš da budeš lekar opšte prakse i da radiš u domu zdravlja npr. Ako želiš nekom užom granom medicine da se baviš, npr. pedijatrijom, moraš da završiš još četiri godine specijalizacije. Danas, kao što možeš da primetiš, otvara se sve veći broj privatnih klinika, tako da sa neke strane i ovde rastu mogućnosti za zaposlenje. Sa medicinom takođe možeš kasnije da upišeš psihoterapiju.

O farmaciji možeš da pročitaš ovde i ovde.

S obzirom da su ti različita interesovanja, mislim da bi prvo trebalo definitivno da odlučiš kakvom profesijom želiš da se baviš. Razmisli u kom okruženju i sa kojom ciljnom grupom bi volela da radiš. Kao psiholog, defektolog i medicinski radnik, radila bi sa ljudima. Kao farmaceut, okrenuta bi bila eksperimentisanju, radu u laboratoriji i sl. Takođe, pogledaj programe studija svakog smera. Pregledaj koliko studije traju, predmete i šta sve obuhvataju, i razmisli u čemu bi najviše uživala tokom studija, a i kasnije u radu. Na taj način nešto od navedenog isključi. Daj sebi rok. Bolje da još 15 dana, mesec dana, istražuješ sve o navedenim studijama i zanimanjima, pa onda da počneš da se pripremaš za prijemni, nego da učiš sve odjednom dok ne doneseš odluku i sve spremiš polovično. Uzmi jedan papir i napiši „za i protiv“ svakog smera koji te zanima pa uporedi.

Odaberi barem dva fakulteta ili smera. Vrlo je važno da u ovom slučaju imaš rezervnu opciju. Ako imaš mogućnosti i želiš da pokušaš na dva fakulteta, uradi i to pa posle odaberi ako budeš na oba primljena. Tebi dobro idu prirodne nauke pa ne bi bio problem da se spremiš za farmaciju npr. ako želiš da to bude jedan izbor. 

Znam da je odluka teška, i vidim da mnogo brineš, ali hoću da znaš da ovo nije „sad ili nikad“ momenat. Ti se potrudi da pronađeš pravo zanimanje za sebe sada, ali ukoliko tokom studija shvatiš da te ipak nešto drugo više zanima, ne bi bilo uopšte čudno da poželiš da promeniš fakultet. Šta je godinu dana studiranja nečega što ne voliš u odnosu na ceo život bavljenja time, ako misliš da po svaku cenu moraš to da završiš. Nije lako raditi posao koji te ne zanima.

Nadam se da ćeš doneti pravu odluku za sebe. Ako ja mogu još nekako da ti pomognem, tu sam i slobodno mi piši.