Pitanje savetnici

Izgubljenost pri odabiru fakulteta.

Pozdrav, prije svega gledao sam neke Vaše ranije odgovore i moram reći da su izuzernog kvalkteta. Od početka srednje škole me zanima hemija. Razmišljao sam o hemijskoj tehnologiji jer uključuje i fiziku i matematiku što me isto zanima, kolko-tolko. Moji roditelji mi govore da neću moći da naðem posao s tim i da upišem farmaciju jer je fokus na raznovrsne grane hemije. Ali farmacije se bojim zbog predmeta anatomije i ne želim da prodajem ljekove u apoteci. Koliko su perspektivna oba fakulteta? Koliko teško je naći posao? Moram da napomenem, rad u laboratoriji mi je uvijek lijepo izgledao ali ne znam apsolutno ništa o njemu. Hvala Vam.

50
pre 1 mesec

Odgovor savetnice:

Hvala ti na upućenom pitanju i izvini što si čekao odgovor.

Pre svega, razumem da ljudi ti u tvom okruženju daju savete iz najbolje namere, međutim jako je važno da ti dobro razmotriš sve opcije koje te zanimaju i na kraju zaključiš šta je ono čime bi ti želeo da se baviš u budućnosti. Jer je ipak posao mesto gde svi provedemo veliki deo svog života, te bi bilo dobro da nam to vreme bude ispunjeno poslom koji je u skladu sa našim interesovanjima.

Drago mi je što znaš šta te zanima i u kom pravcu želiš da ideš. Dobra stvar je i to što su ova dva smera relativno slična. Hajde da razmotrimo obe opcije:

Kada je u pitanju Tehnološko – metalurški fakultet, smer Hemijsko inženjerstvo, studijski program možeš pronaći ovde, dok više o opisima poslova inženjera hemijske tehnologije možeš pronaći ovde.

Što se tiče Farmaceutskog fakulteta, studijski program Farmacija možeš pronaći ovde, dok više informacija o opisima poslova farmaceuta možeš pronaći ovde, ovde i ovde.

Kada je u pitanju rad u laboratoriji, više informcija možeš pronaći ovde.

Što se tiče zaposlenja, to ne zavisi isključivo od fakulteta koji završiš, već zavisi od više faktora: od toga da li želiš da radiš u privatnom ili državnom sektoru, ukoliko želiš da radiš u državnom sektoru važno je da li si završio osnovne ili master studije. Takođe, važno je i da pohađaš različite prakse i volontiranja u struci, jer će ti to pomoći da stekneš iskustvo koje većina poslodavaca traži, a na taj način ćeš se i umrežiti sa različitim ljudima iz te struke, odnosno pomoći će ti da uđeš na takozvano „skriveno tržište rada“, što ti može značiti za kasnije zaposlenje, kao preporuka ukoliko se dobro pokažeš... Postoji mogućnost i da ostaneš na tom radnom mestu da nastaviš da radiš nakon prakse... Na kraju, važno je da znaš da će pronalazak praksi i volontiranja, umrežavanje sa ljudima i stvaranje novih prilika najverovatnije biti u tvojim rukama. Verujem da će biti ponuđenih praksi kasnije na fakultetu, ali pored tih praksi, možeš samoinicijativno pronaći još dobrih praksi i volontiranja u struci koje će tebi kasnije biti od velikog značaja za pisanje CV-a, odnosno za zaposlenje. Prakse i volontiranja možeš pronaći na interenetu, u razgovoru sa profesorima, u kompaniji, organizaciji ili laboratoriji u kojoj bi voleo da radiš, tako što ćeš otići lično da se raspitaš da li primaju studente na praksu, u razgovoru sa poznanicima iz te struke...

Nadam se da su ti ove informacije pomogle. Ukoliko imaš još nekih nedoumica slobodno mi piši.

Srećno!