Baza zanimanja

Konobar/ica

Poslovi konobara variraju u zavisnosti od toga gde je konobar zaposlen. Zbog toga je opis posla konobara različit na različitim mestima i zavisi od pruženih usluga i organizacije rada u ugostiteljskom objektu.



Ukoliko su zaposleni u restoranima ili hotelima i drugim mestima koja primaju veći broj ljudi, poslovi konobara počinju pripremom stonog rublja, stonog inventara i sređivanjem kolica za posluživanje. Zatim sledi priprema prostorija namenjenih za usluživanje gostiju, gde su raspoređeni stolovi i stolice, njihovo pokrivanje, raspored stolova za serviranje, kao i svi oni poslovi vezani za održavanje domaćinstva (briga o dekoraciji stolova, jelovnicima, cenovnikima itd. .).

Zatim sledi doček gostiju (pozdravljanje, izbor odgovarajućeg stola, pomoć u odlaganju garderobe); donošenje menija, vinske karte ili reference na dnevnu ponudu, ili preporuke o specijalitetima kuće; primanje porudžbina gostiju, snimanje narudžbi, serviranje hrane, posluživanje pića; čišćenje stola, pripremanje računa i zahvaljivanje na poseti.

Osim u restoranima i drugim mestima koja nude hranu, konobari se mogu zaposliti i u ugostiteljskim objektima koji pružaju usluge pića (na primer, kafe barovi, koktel barovi, noćni klubovi itd.).
Restoranima i kafićima.
Rad u kafiću, praksa tokom srednje škole
od 6 meseci do 1 godine
do 48 sati nedeljno
Radno vreme je fleksibilno.
  • Komunikacijske (veštine međuljudske interakcije)
  • Organizacione
  • Tehničke, manipulativne veštine
  • Druželjubivost
  • Savesnost, odgovoronost
Rad u prijatnom okruženju, mogućnost za upoznavanje različitih ljudi.
Rad "na nogama", rad vikendom i praznicima.
Kako svoj posao obavlja uglavnom u komunikaciji s gostima, mora poznavati pravila lijepog ponašanja, estetike i poslovne komunikacije na srpskom i barem jednom stranom jeziku.
U ovom poslu ima mogućnosti za napredovanje.
Uzimajući u obzir promene na tržištu rada, za ovo zanimanje će biti posla za 5 narednih godina.