Baza zanimanja

Elektrotehničar/ka

Elektrotehničari mogu da rade na izradi razvojne tehnološke i operativne dokumentacije proizvoda u raznim telekomunikacionim preduzećima, elektroindustriji i elektro industriji. Uz pomoć drugih stručnjaka izrađuju šeme, prave tehničke proračune i izrađuju crteže delova elektrotehničkog uređaja, određuju način, neophodne materijale i odgovarajuće alate i mašine za proizvodnju određenog proizvoda. Nakon pripremne faze konstruišu i montiraju složene elektrotehničke uređaje i vrše ispitivanja materijala i kontrolu gotovih elektrotehničkih proizvoda i njihovih delova. Na osnovu merenja i uočenih karakteristika proizvoda kreiraju uputstva za bezbedno korišćenje uređaja ili uređaja.

U svom radu koriste različite specijalizovane alate: klešta, makaze, pincete, bušilice, čekiće, turpije, lemilice i razne druge merne instrumente kao što su instrumenti za merenje otpora, induktivnosti, frekvencije, jačine struje, napona, struje itd. pri korišćenju navedenih mašina i alata potrebna je preciznost i pažnja pri rukovanju elektrotehničkim uređajima. U poslednje vreme elektrotehničari u svom radu sve češće koriste računare i različite specijalizovane računarske programe.

Elektrotehničari mogu da rade na održavanju električnih mašina, uređaja i opreme, projektovanju, pripremi, planiranju i praćenju izgradnje električnih mreža, kao i na ispitivanju i održavanju električnih generatora, energetskih transformatora i agregata. Poslovi elektrotehničara obuhvataju i popravku neispravnih uređaja i električnih uređaja.
Servisu, pogonu za proizvod električnih uređaja, laboratoriji, veleprodaji ili maloprodaji elektrike
Završetak srednje elektrotehničke škole, praksa, honorsrni poslova u toku raspusta.
od 6 meseci do 1 godine
do 48 sati nedeljno
Radno vreme je fleksibilno.
  • Organizacione
  • Analitičko razmišljanje
  • Tehničke, manipulativne veštine
  • Veština rada pod pritiskom
  • Misaonost
  • Skoncentrisanost
  • Udubljenost
  • Savesnost, odgovoronost
  • Manipulativnost
Dobro poznavanje fizike i mehanike i primena veština radi funkcionisanja električnih uređaja koji su neophodni čoveku u svakodnevnom životu.
Posao je ponekad fizički naporan, podrazumeva rad u neugodnim uslovima.
Elektrotehničar ili serviser može biti osoba sa završenom elektrotehničkom srednjom školom u četvorogodišnjem trajanju. Za napredovanje u poslu potrebno je imati i neku višu školu u ovoj oblasti.
U ovom poslu ima mogućnosti za napredovanje.
Uzimajući u obzir promene na tržištu rada, za ovo zanimanje će biti posla za 5 narednih godina.