Baza zanimanja

Tesar/ka

Tesari izrađuju, montiraju i podižu drvene konstrukcije na gradilištu. Montiraju skele i radne platforme, oplatu za sve vrste konstruktivnih i nekonstruktivnih elemenata na objektu. Izrađuju krovne konstrukcije i toplotnu izolaciju potkrovlja, drvenih stepeništa i drugih drvenih objekata (poput manjih drvenih kuća i sl.). Radovi obuhvataju i zaštitu drvenih konstrukcija od vode, vlage i vremenskih uticaja. Tesari obavljaju i radove na sanaciji: popravku i održavanje drvenih konstrukcija.

Nakon izrade idejnog projekta drvene konstrukcije, tesari pristupaju izradi tog objekta koristeći različite stolarske alate, mašine i pribor (testere, bušilice, čekići, rende, bušilice i brusilice). Pored korišćenja ovih alata, oni su odgovorni i za njihovo održavanje (oštrenje i sl.). Obično obavljaju radove na gradilištu, povezujući drvene konstrukcije pomoću metalnih konektora i drugih spojnih sredstava. S obzirom na to da tesari izrađuju skele i radne platforme na kojima ljudi rade, važno je dobro planirati i organizovati radove i kontrolisati izvedene radove.


Rad na gradilištu - obeležavanje objekta, ozidavanje zidova, konstruisanje okvira plafona, podizanje krova, postavljanje prozora i vrata, montiranje stepenica, merenja i proračuni, čitanje i tumačenje planova i specifikacija. Timski rad sa kolegama, vođenje računa o resursima.
stolarskim radionicama, u građevinskim preduzećima koja se bave visokogradnjom ili niskogradnjom, u komunalnim preduzećima za održavanje objekata ili u samostalnoj preduzetničkoj radnji.
Praksa ili sticanje iskustva kroz honorarni posao (na primer u toku letnjeg raspusta)
od 6 meseci do 1 godine
do 48 sati nedeljno
Radno vreme je fleksibilno.
  • Organizacione
  • Kreativno razmišljanje
  • Tehničke, manipulativne veštine
  • Pomagačke, humanističke
  • Timski rad
  • Skoncentrisanost
  • Udubljenost
  • Savesnost, odgovoronost
Osećaj doprinosa izgradnji novog objekta, prijatnog mesta za život ili rad, dinamićno radno okruženje, rad sa različitim ljudima, otvorena atmosfera i veselo raspoloženje.
Oni obično rade svoj posao u stojećem položaju, uglavnom na otvorenom. Pripremni deo radova obavljaju u radionicama, gde su izloženi jakoj buci i drugim nepovoljnim uticajima poput prašine i sl. S obzirom da uglavnom rade na visini, postoji opasnost od pada i drugih povreda. Zbog toga moraju da poštuju propisane mere zaštite kako bi smanjili mogućnost povređivanja (nošenje šlemova, štitnika za uši i čepova, zaštitne odeće, rukavica i obuće)
Tesari moraju imati znanja o svojstvima i strukturi različitih materijala: pre svega drveta i drugih građevinskih materijala sa kojima se susreću u radu: cigle, maltera, betona i veziva za drvo, boja i lakova. Treba da poznaju građevinske konstrukcije: projektnu dokumentaciju i druge elemente u objektu: temelje, izolaciju, plafonske konstrukcije, stepeništa itd.

.
U ovom poslu ima mogućnosti za napredovanje.
Uzimajući u obzir promene na tržištu rada, za ovo zanimanje će biti posla za 5 narednih godina.