Baza zanimanja

Kustos/škinja u muzeju

Osnovni zadaci kojima se kustosi bave su prikupljanje i istraživanje predmeta od kulturno-istorijskog značaja i sastavljanje muzejskih zbirki. U cilju prikupljanja predmeta, koji bi bili interesantni za vrstu muzeja u kome rade, kustosi često posećuju druge muzeje, galerije i privatne kolekcionare. Kustos procenjuje vrednost predmeta, njegovu autentičnost, društvenu i kulturnu vrednost i istražuje istoriju predmeta. U cilju prikupljanja podataka o istoriji i društvenom i kulturnom značaju objekta, kustos sprovodi terenska istraživanja i konsultuje se sa drugim stručnjacima.

Kustos, u saradnji sa priređivačima i restauratorima, brine o održavanju i očuvanju muzejskih zbirki. Zajedno se dogovaraju o detaljima restauracije i pripremnih procedura. Restauracija podrazumeva postupke rekonstrukcije i dogradnje oštećenih delova objekta. Pripremni postupci su zaštita objekta, premazivanje i manji postupci nadogradnje objekta.

Organizovanje izložbi je takođe važan zadatak kustosa. On je idejni tvorac izložbe i izrađuje detaljan plan izložbe. Ukoliko plan bude usvojen, u bliskoj saradnji sa pojedinim stručnjacima dogovara detalje za postavljanje izložbe. U dogovoru sa muzejskim pedagogom bira predmete koji odgovaraju ciljnoj publici. Sarađuje sa likovnim urednikom koji priprema arhitektonski crtež izložbe, sa muzejskim fotografima, preparatorima itd. Kustos izrađuje i prateći materijal za izložbu, kao što su informativni listovi ili katalozi.

Kustos često upravlja delom muzejske dokumentacije. Iako većinu dokumentacije vodi muzejski dokumentarist, kustos vrši katalogizaciju muzejske građe. Katalogizacija je stalni proces vrednovanja muzejskog predmeta, njegove obrade i evidentiranja podataka o predmetu. Muzejski dokumentaristi i kustosi često sarađuju u upravljanju muzejskom dokumentacijom.

Posao kustosa često uključuje rad sa posetiocima muzeja. Obično je i vodič kroz izložbe. Pružanje informacija o muzejskoj zbirci i muzeju jedan je od uobičajenih zadataka kustosa. Kustos sarađuje sa medijima u cilju prezentovanja izložbi i rada muzeja široj javnosti.

Pored stručnjaka drugih struka, kustosi različitih muzeja međusobno sarađuju u cilju razmene, pozajmljivanja i kupovine predmeta, kao i razmene radnih iskustava.
Muzej
Važno je da ih zanima istorija i da razumeju važnost proučavanja i čuvanja kulturne baštine. Umeće jasnog izražavanja, naročito pismenog, široka opšta obrazovanost i poznavanje stranih jezika, takođe, je nezaobilazno.
Pripravnički staž u muzeju traje godinu dana, a u roku od dve godine treba položiti stručni ispit.
od 6 meseci do 1 godine
do 48 sati nedeljno
Radno vreme je fleksibilno.
  • Organizacione
  • Istraživačke
  • Kreativno razmišljanje
  • Timski rad
  • Komunikativnost
  • Misaonost
  • Skoncentrisanost
  • Radoznalost
  • Savesnost, odgovoronost
Posao je uglavnom udoban, pritisci rokova su vrlo retki.
Kustosi muzeja, preparatori i restauratori rade uglavnom u zatvorenim prostorijama.
Ovo zanimanje uglavnom obavljaju istoričari, istoričari umetnosti, arheolozi i drugi srodni stručnjaci. U struci se može napredovati prema višem kustosu i muzejskom savetniku. Uslovi za napredovanje su propisani.
U ovom poslu ima mogućnosti za napredovanje.
Uzimajući u obzir promene na tržištu rada, za ovo zanimanje će biti posla za 5 narednih godina.