Baza zanimanja

Geolog / geološkinja

Posao geologa je da proučavaju nastanak, razvoj i građu Zemljine kore, da otkrivaju ležišta vode i mineralnih sirovina, kao i da nadziru tok njihovog stvaranja i iskorištavanja. Kako bi proširili postojeća znanja o sastavu i strukturi zemlje, geolozi sprovode istraživanja i na taj način pronalaze i identifikuju rudne, mineralne i druge izvore. Tokom svog rada, geolozi koriste razne instrumente, alate, kao što su čekić, fluoroskop, mikroskop, spektroskop, kompjuteri...

Odgovornosti geologa: proučavanje postojećih podataka o prostoru koji je predmet ispitivanja, planiranje i obavljanje terenskih radova (prikupljanje uzoraka vode, stena, minerala ili fosila), utvrđvanje osobina uzoraka u laboratoriji, razmatranje razlika između postojećih i dobijenih rezultata, pravljenje geološke karte.

Postoji više vrsta usmerenja geologa:
Geolozi opšteg smera izrađuju geološke karte, koja je grafički način prikaza geološke građe, starosti uzoraka, njihovog sastava i međusobnih odnosa i koja je samim tim osnova svih aktivnosti vezanih za istraživanje mineralnih sirovina i zaliha vode.

Hidrogeolozi istražuju vodene tokove, kako nadzemne, tako i podzemne. Prilikom istraživanja, oni utvrđuju zalihe pitkih voda, termalnih izvora i razrađuju mogućnosti njihovog korišćenja.

Inženjeri geologije proučavaju fizičke osobine stena na površini u svrhiu izgradnje puteva, tunela, mostova i drugih objekata.

Geolozi mineralozi i petrolozi određuju hemijski sastav i fizičke osobine minerala i stena putem mikroskopskih i geohemijskih analiza i na osnovu toga utvrđuju njihov nastanak, kao i mogućnost iskorištavanja (drago kamenje, rude...).

Geolozi paleontolozi se bave prikupljanjem i analiziranjem fosilnih ostataka životinjskog i biljnog porekla, na osnovu čega se šire saznanja o starosti planete Zemlje, o njenom razvoju, kao i razvoju života na njoj.

Osim navedenih vrsta usmerenja geologa, postoje i naftni geolozi, koji se bave ležištima mineralnih sirovina, tragaju za zalihama nafte, prirodnog gasa i ruda.
Istraživački zavod, geološki institut, fakultet, Prirodnjački muzej
Volontiranje u Prirodnjačkom muzeju
od 1 do 2 godine
do 48 sati nedeljno
Radno vreme je fleksibilno.
  • Istraživačke
  • Analitičko razmišljanje
  • Udubljenost
  • Radoznalost
Unutrašnje ispunjenje zbog mogućnosti da se otkrije nešto iz prošlosti, vrlo su zanimljiva istraživanja. Rad geologa se uglavnom odvija u kancelariji ili laboratoriji gde se ispituju uzorci preuzeti sa terena. Neretko, geolozi obavljaju svoj posao na terenu, gde istražuju tlo ili uzimaju uzorke.
Uslovi na terenu su često nepovoljni jer se rad odvija na otvorenom prostoru, u pećini, na brdima ili stenama. Isto tako, geolozi su često izloženi nepovoljnim klimatskim uslovima kao što su jak vetar, velika hladnoća/toplota, kiša, sneg... Ukoliko svoja ispitivanja vrše u rudnicima ili gradilištima, geolozi mogu biti izloženi i buci, prašini, vibracijama... Iz tih razloga, obavezno je da nose zaštitnu opremu tokom boravka u ovakvim uslovima.
U ovom poslu ima mogućnosti za napredovanje.
Uzimajući u obzir promene na tržištu rada, za ovo zanimanje će biti posla za 5 narednih godina.