Baza zanimanja

Veterinar/ka (doktor/ka veterine)

Zdravstvenom zaštitom domaćih, a ponekad i divljih životinja, bavi se veterinar. Značajan deo posla veterinara podrazumeva preduzimanje mera zaštite od bolesti koje se sa životinja prenose na čoveka. To uključuje preventivne mere, kao što su vakcinacije i druge mere zaštite od pojave zaraznih bolesti. S obzirom da ljudi mnoge životinje eksploatišu za sopstvene potrebe (uglavnom za ishranu), veliki deo posla veterinara vezan je za povećanje eksploatacije životinja. Veterinar proverava higijensku ispravnost sirovina i namirnica životinjskog porekla koje su namenjene za ishranu ljudi. Brine o higijenskoj ispravnosti hrane, vode i smeštaja za životinje. Vrši veštačko osemenjavanje životinja, daje savete o uzgoju i ishrani.

Veterinari koji rade u ambulantama i ambulantama za male životinje uglavnom se bave lečenjem kućnih ljubimaca - pasa, mačaka, ptica, zečeva, hrčaka itd. Oni pregledaju i prate zdravstveno stanje životinja. U slučaju bolesti postavljaju dijagnozu, propisuju metod lečenja, sprovode ga, savetuju vlasnika kako da nastavi lečenje kod kuće. Hirurške zahvate i lečenje teških bolesti obavljaju veterinari, na primer hirurzi.
U veterinarskim stanicama za domaće životinje veterinari se bave lečenjem i prevencijom bolesti stoke, živine i drugih domaćih životinja, a vrlo često obavljaju i zahvate kao što su veštačko osemenjavanje, pomoć pri porođaju, kastracija, sterilizacija itd. Velike farme i farme domaćih životinja često imaju i svog veterinara. Pored brige o zdravlju životinja, bavi se i izradom planova uzgoja, ishrane i klanja, proverava da li su ispunjeni sanitarni kriterijumi na farmi i brine se o kvalitetu ishrane životinja.

Veterinari se mogu zaposliti i kao inspektori u državnim službama, klanicama i prerađivačkoj industriji mesa i mleka, gde proveravaju ispravnost namirnica životinjskog porekla.

Veterinari najčešće rade u veterinarskim ambulantama i ambulantama, ali mogu da rade i na farmama životinja, u štalama, hladnjačama i klanicama, u zoološkim vrtovima itd. Vrlo često moraju da rade na terenu u različitim vremenskim uslovima, na primer na farmama , stočarski sajmovi i sl. Radno vreme veterinara je određeno po smenama, ali moraju biti spremni i za česta dežurstva, noćni rad i rad vikendom. Veterinari su vrlo često izloženi mogućnosti infekcije i povrede (ujezi, ogrebotine, udarci i sl.).
ambulantama za kućne ljubimce, u veterinarskim stanicama za domaće životinje, u zoološkim vrtovima, na farmama životinja, u državnim inspektoratima
Staž tokom studija, mnogobrojna praksa i rad sa životinjama.. Pripravnički staž traje godinu dana, nakon čega se polaže stručni ispit, što predstavlja uslov za dobijanje licence. Po Zakonu o veterinarstvu samo licencirani doktori veterinarske medicine mogu da obavljaju veterinarsku delatnost.
od 6 meseci do 1 godine
do 48 sati nedeljno
Radno vreme je fleksibilno.
  • Komunikacijske (veštine međuljudske interakcije)
  • Organizacione
  • Pomagačke, humanističke
  • Timski rad
  • Skoncentrisanost
  • Udubljenost
  • Savesnost, odgovoronost
  • Fleksibilnost
Zanimljiv posao, nije monoton. Rad sa životinjama pruža zadovoljstvo ljubiteljima životinjskog sveta.
Veterinari rade u ambulantama i klinikama, ali vrlo često i u nepovoljnim uslovima: u štalama, na otvorenom i sl. Često moraju putovati na farme, sela, na stočne sajmove, bez obzira na vremenske uslove. Posao veterinara fizički je naporan. Veterinari su često izloženi mogućnostima zaraze i povrede. Većini veterinara radno vreme nije strogo određeno već moraju stalno biti u pripravnosti.
U ovom poslu ima mogućnosti za napredovanje.
Uzimajući u obzir promene na tržištu rada, za ovo zanimanje će biti posla za 5 narednih godina.