Baza zanimanja

Računovođa

Računovođa obavlja različite računovodstvene poslove, čiji obim može varirati. Računovođa prima i izdaje računovodstvene isprave, pregleda ih i upisuje u odgovarajuće poslovne knjige. U njima upisuje serijski broj, datum i opis sadržaja dokumenta, računa, iznos duga ili potraživanja itd. Vodi računa da upisi budu blagovremeni, potpuni i tačni i da se poštuje hronološki redosled. Računovođa prati nabavku nepokretnosti, opreme i drugih osnovnih sredstava, uplate i isplate na žiro račune, nabavku i prodaju dobara i usluga, kredite i doznake depozita, kupovinu hartija od vrednosti i dr.

Priprema isplate zarada i obračunava lična primanja zaposlenih. Sastavlja bilanse stanja, račune dobiti i gubitka i izveštaje o novčanim tokovima preduzeća. Priprema računovodstvene izveštaje koje prezentuje upravi preduzeća.

Poslovi računovođe obuhvataju kontrolu računovodstvenih podataka, što uključuje provjeru pravilnosti poslovanja i otklanjanje uočenih nepravilnosti. Takođe proverava usklađenost podataka u poslovnim knjigama. Proverava i ocenjuje efikasnost računarskih programa i brine o bezbednosti od neovlašćenih ili neovlašćenih operacija. Bavi se i računovodstvenim poređenjem i analizom finansijskih i statističkih podataka.

Računovođa ocenjuje i razjašnjava stanje i uspešnost poslovanja i učestvuje u planiranju finansijskog dela poslovnog plana.
Zadatak računovođe je da čuva i raspolaže svim vrstama dokumentacije u računovodstvenoj i kompanijskoj arhivi.
računovodstvena firma, računovođa u okviru firme
Asistent u računovodstvenoj službi
do 6 meseci
do 48 sati nedeljno
Radno vreme je fleksibilno.
  • Administrativne
  • Organizacione
  • Analitičko razmišljanje
  • Veština rada pod pritiskom
  • Timski rad
  • Komunikativnost
  • Misaonost
  • Skoncentrisanost
  • Udubljenost
  • Konzervativnost
  • Savesnost, odgovoronost
Rad u kancelariji.
Dugo sedenje, psihička iscrpljenost.
Računovođa već tokom školovanja stiče brojna praktična znanja, kao što su evidentiranje poslovne dokumentacije, obrada podataka i sastavljanje izveštaja, izračunavanje osnovnih statističkih pokazatelja itd. Teorijska znanja pokrivaju različite stručne oblasti, na primer računovodstvo, bankarstvo, privreda, preduzetništvo, ekonomska kalkulacija, itd. statistika, privredno pravo i dr.

Od računovođe se traži da ima sposobnost da razmišlja logično i analitički, posebno kada analizira finansijske informacije. Mora da ima matematičkog smisla. Da bi posao uspešno obavio, važno je da dobro posmatra detalje, na primer kada traži greške u tabelarnim podacima. Dobro pismeno i usmeno izražavanje je takođe važno, jer računovođa prosleđuje i objašnjava rezultate kolegama i klijentima.
U ovom poslu nema mogućnosti za napredovanje.
Uzimajući u obzir promene na tržištu rada, za ovo zanimanje će biti posla za 5 narednih godina.